Aktualności
17 Maja
Opublikowano: 2019-05-17

Polskie innowacje docenione na Cyprze

Cztery złote i jeden srebrny medal zdobyli polscy uczestnicy Globalnego Forum Innowacji w Limassol na Cyprze! Imprezę zorganizował Międzynarodowy Klub Innowacji Archimedes przy wsparciu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA) oraz Ministerstwa Energii Przemysłu Handlu i Turystyki Republiki Cypryjskiej.

Obradom forum, w których udział wzięli przedstawiciele 20 krajów z trzech kontynentów, towarzyszyła wystawa i konkurs wynalazków oraz innowacyjnych technologii. Polską prezentację przygotowała Agencja Promocyjna Inventor sp. z o.o. Do konkursu, który rozegrany został w 12 kategoriach tematycznych, zgłoszono 60 wynalazków, w tym 5 z Polski. Nasze innowacje pochodzące z instytutów badawczych i wyższej uczelni zdobyły cztery złote i jeden srebrny medal oraz nagrodę specjalną.

Wśród nagrodzonych złotymi medalami znalazły się:

  • instalacja do ekstrakcji surowców roślinnych nadkrytycznym ditlenkiem węgla opracowana w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych z Puław (autorzy rozwiązania: dr hab. inż. Edward Rój prof. nadzw., mgr inż. Kazimierz Kozłowski)
  • rozdrabniacz do tworzyw sztucznych z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (autorzy: dr hab. inż. Marek Macko prof. nadzw., prof. dr hab. inż. Józef Flizikowski, mgr Michał Bogdański, mgr Mariusz Lenc)
  • wkład do siedziska wózka inwalidzkiego dla pacjentów ze skostnieniami z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (autorzy: dr inż. Dariusz Mikołajewski, dr Emilia Mikołajewska)
  • Centrum Edukacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (CEBR) stworzone w Instytucie Transportu Samochodowego (autorzy: mgr Maria Dąbrowska-Loranc, mgr Dagmara Jankowska-Karpa, dr Aneta Wnuk).

Medal srebrny otrzymało konsorcjum w składzie Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników oraz niemiecki Instytut Inżynierii Produkcji i Automatyki Fraunhofera IPA za nową generację gruntów pigmentowanych modyfikowanymi pigmentami cynkowymi o doskonałej odporności na czynniki mechaniczne i korozyjne.

Pierwsza edycja Globalnego Forum Innowacji zaowocowała ciekawą wymianą doświadczeń na temat tworzenia i wdrażania innowacji, a towarzyszący imprezie konkurs stał na wysokim poziomie. Dlatego organizatorzy podjęli decyzję o wprowadzeniu imprezy na stałe do kalendarza imprez poświęconych wynalazkom i nowoczesnym technologiom. Kolejna edycja forum odbędzie się w październiku 2020 roku.

Źródło: Inventor

 

Dyskusja (0 komentarzy)