Aktualności
Sprawy nauki
25 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-05-25

Polskie uczelnie inaugurują współpracę z ICL

Cztery polskie uczelnie podpisały list intencyjny z Imperial College London. Współpraca ma na celu stworzenie świadomych i dojrzałych relacji pomiędzy nauką a społeczeństwem. 

Sygnatariuszami listu są rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Warszawskiej. Współpraca z Imperial College London w ramach programu „Science Communication” obejmie w głównej mierze promocję nauki.

Przed światem stoi wiele wyzwań związanych z koronawirusem czy zmianami klimatu. W tym celu do życia powołany został program komunikacji pomiędzy polskimi uniwersytetami a ICL – ma być on przykładem komunikacji naukowej na miarę naszych czasów – napisano w liście.

Nowo powstała inicjatywa będzie skupiać się na poszukiwaniu odpowiedzi na wiele wyzwań związanych z nauką, m.in. zmianami klimatycznymi i COVID-19, przed którymi stoją społeczeństwa. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek ważne są świadome i dojrzałe relacje na linii nauka-społeczeństwo. Współpraca polegać będzie na wymianie ekspertyz i pomysłów, mają powstać między innymi podcasty promujące interdyscyplinarną naukę, a także pracownie, które mogłyby uzupełniać programy studiów. Program komunikacji pomiędzy polskimi uniwersytetami a ICL „ma być przykładem komunikacji naukowej na miarę naszych czasów”, jak zadeklarowali sygnatariusze listu.

The Imperial College of Science, Technology and Medicine to jedna z czołowych uczelni brytyjskich, która została powołana do życia w 1907 roku. Imperial College zajmuje nieprzerwanie od wielu lat najwyższe miejsca w rankingach uczelni europejskich, jak i światowych. W 2019 roku był to ósmy najlepszy uniwersytet świata w rankingu QS Top Universities.

źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)