16 listopada w Nowym Jorku po raz pierwszy odbędzie się amerykańska edycja CEBioForum. Pomysłodawca tego przedsięwzięcia jest prof. Tadeusz Pietrucha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Po raz pierwszy polsko-amerykańskie spotkanie naukowo-biznesowe CEBioForum odbyło się w 2000 r. Celem było stworzenie strategicznego mostu technologicznego (Polish-American Biotech Bridge) z amerykańskimi przedstawicielami innowacyjnego biobiznesu.
W tym roku podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiego biobiznesu zaprezentowany zostanie model biznesowy, który ma ich przekonać do rozpoczęcia działalności w Polsce.
– Na współpracy zyskają obie strony. W Polsce dysponujemy stosunkowo nowoczesną infrastrukturą, wykwalifikowaną kadrą, która jest w stanie przy dobrym zarządzaniu realizować projekty start-upowe w amerykańskim tempie, możliwością pozyskiwania grantów współfinansujących najbardziej ryzykowne, początkowe etapy rozwoju innowacyjnego projektu biotechnologicznego – mówi prof. Tadeusz Pietrucha. Ponadto, co nie jest bez znaczenia, prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej jest tańsze w naszym kraju.
W listopadzie, jak mówi prof. Pietrucha: – Przedstawimy Amerykanom model biznesu, w którym my już widzimy, a oni powinni dostrzec wzajemną synergię, wykorzystanie istniejących możliwości dające wspólnym przedsięwzięciom przewagę rynkową i obniżenie progu ryzyka.
Amerykanie są liderami we wprowadzaniu na rynek nowych, innowacyjnych produktów biotechnologicznych, mają także dostęp do globalnego rynku. Zdaniem prof. Pietruchy, skorzystanie z ich wiedzy, kontaktów i doświadczenia w tym zakresie znacząco przyśpieszy rozwój tego sektora w Polsce. Przede wszystkim może się przyczynić do dynamicznego zwiększenia liczby tworzonych w Polsce innowacyjnych biotechnologicznych startupów. W proces ich tworzenia organizatorzy CEBioForum starają się zaangażować m.in. amerykańskich naukowców polskiego pochodzenia.
Kolejne spotkanie ma się odbyć w 2019 r. w Łodzi, a następne, rok później, znowu w USA. Polsko-amerykańska biotechnologiczna współpraca ma być oparta na realnych wzajemnych korzyściach ekonomicznych dla obu stron.
JK
(Źródło: Rynek Zdrowia)