Komisja Europejska przyjęła projekt budżetu UE na rok 2020. Na badania, rozwój i innowacje przeznaczono 13,2 mld euro, czyli o 6,4% więcej w porównaniu z ub.r. To ostatnia i zarazem największa transza programu Horyzont 2020.
Jest to siódmy i ostatni budżet w ramach obecnej perspektywy finansowej UE na lata 2014–2020. Zgodnie z wnioskiem Komisji środki w budżecie na 2020 r. zostaną przeznaczone na obszary priorytetowe: konkurencyjna gospodarka i młodzież; wzmocnienie bezpieczeństwa i solidarności w UE i poza UE; zmiany klimatyczne.
Na przeciwdziałanie zmianom klimatu przeznaczono 21% ogólnego budżetu na 2020 r. Z kolei ponad 83 mld euro przyczyni się do pobudzenia wzrostu gospodarczego i rozwoju europejskich regionów oraz będzie zapewniać wsparcie młodym ludziom. W tej puli zagospodarowano:
Dzięki różnym instrumentom budżet UE na 2020 r. będzie nadal inwestował w solidarność i bezpieczeństwo w Europie i poza nią:
Wraz z projektem budżetu Komisja opublikowała także przegląd wyników w odniesieniu do każdego z programów finansowanych z budżetu UE. Pokazuje on, że budżet UE przynosi konkretne rezultaty dla obywateli w UE i poza jej granicami. Budżet UE jest przede wszystkim inwestycyjny. Odpowiada on mniej więcej 1 proc. dochodu narodowego brutto UE i stanowi około 2 proc. wszystkich unijnych wydatków publicznych. Jego celem jest uzupełnienie budżetów krajowych i realizacja priorytetów uzgodnionych przez wszystkie państwa członkowskie UE.
To ostatni budżet w ramach obecnych wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014–2020. Projekt opiera się na założeniu, że Wielka Brytania będzie w pełni uczestniczyć w realizacji i finansowaniu budżetu UE na 2020 r., tak jak gdyby była ona państwem członkowskim.
Komisja Europejska przedstawi teraz projekt budżetu UE na rok 2020 Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, które wspólnie podejmują ostateczną decyzję. Rada zazwyczaj przyjmuje swoje stanowisko w miesiącach letnich, a Parlament wyraża swoją opinię jesienią.
Specjalny komitet pojednawczy jest zwoływany zwykle w listopadzie, aby pogodzić stanowiska Parlamentu i Rady. Musi uzgodnić w ciągu 21 dni wspólny budżet, który następnie zatwierdzą obie instytucje. W tym roku odbędzie się to w dniach od 29 października do 18 listopada.
Źródło: www.kpk.gov.pl