Polskie instytucje naukowe i przedsiębiorstwa w dotychczasowych 323 konkursach unijnego programu Horyzont 2020 uzyskały 218,44 mln euro. Największe dofinansowanie – ponad 12 mln euro – otrzymał Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.
Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Nowe statystyki dotyczące dotychczasowych 323 konkursów programu opublikował Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.
Po 323 konkursach Polska zainkasowała dofinansowanie w wysokości 218,44 mln euro z Programu Ramowego Horyzont 2020 i jest zaangażowana w realizację 695 projektów. „Tym samym odnotowała wskaźnik sukcesu na poziomie 11,90 proc. w odniesieniu do przyjętych do finansowania wniosków projektowych oraz 7,02 proc. w odniesieniu do przyznanego finansowania. Średnie wskaźniki sukcesu dla wszystkich państw członkowskich to odpowiednio 14,88 proc. dla liczby uczestnictw i 11,53 proc. dla przewidywanego dofinansowania. Statystyki uczestnictwa plasują zatem polskie podmioty na 15. miejscu wśród 28 państw UE” – informuje w komunikacie Krajowy Punkt Kontaktowy BP UE.
Z całości wydatkowanego dotychczas budżetu Polska zdobyła około 1 proc. środków. Jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, ale pozostaje daleko za europejską czołówką – Wielką Brytanią, Niemcami, Hiszpanią i Włochami.
W Polsce najczęściej o środki Horyzontu 2020 ubiegają się: uczelnie, instytuty badawcze i PAN, przemysł oraz administracja publiczna i samorządowa.
Na pierwszym miejscu wśród instytucji, które uzyskały największe dofinansowanie znalazł się Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, który uzyskał ponad 12 mln euro i uczestniczy w 30 projektach. Na drugim miejscu znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Biorą oni udział w 32 projektach o łącznej kwocie dofinansowania 11,95 mln euro. Trzecią pozycję zajęło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które zdobyło ponad 7 mln euro, uczestnicząc w 27 projektach.
W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Narodowe Centrum Nauki, Fundingbox Accelarator sp. z o.o., Instytut Chemii Fizycznej PAN, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Politechnika Warszawska, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN oraz Selena Labs sp. z o.o..
„W ujęciu regionalnym, zarówno w kontekście liczby uczestnictw w projektach, jak i pozyskanego dofinansowania, na pierwszym miejscu plasuje się województwo mazowieckie, pozyskując prawie 50 proc. zdobytych funduszy. Na dalszych pozycjach są województwa: wielkopolskie, małopolskie, pomorskie, dolnośląskie, łódzkie i śląskie” – informuje Krajowy Punkt Kontaktowy BP UE.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie KPK.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce