Aktualności
Sprawy nauki
01 Października
Opublikowano: 2020-10-01

Porozumienie o współpracy UW i PAN

Podpisano porozumienie o strategicznej współpracy między Uniwersytetem Warszawskim i Polską Akademią Nauk. Będzie ono podstawą m.in. do tworzenia nowych jednostek naukowych.  

Umowę podpisali 30 września rektor UW – prof. Alojzy Z. Nowak (na fot. po prawej) oraz prezes Polskiej Akademii Nauk – prof. Jerzy Duszyński. Zakłada ona m.in. wspólną pracę w zakresie prowadzenia badań naukowych czy pozyskiwania grantów. Porozumienie przewiduje również tworzenie nowych jednostek złożonych z wybitnych naukowców zagranicznych i polskich realizujących prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie. W planach jest powołanie międzynarodowego instytutu kontynuującego pracę Międzynarodowej Agendy Badawczej „Regenerative Mechanisms for Health”. Projekt „Regenerative Mechanisms for Health” (ReMedy) w 2017 roku został dofinansowany w ramach programu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. 30 września rektor UW podpisał z dyrektor ReMedy prof. Agnieszką Chacińską z Centrum Nowych Technologii UW aneks do umowy z agendą oraz FNP. W świetle jego zapisów pozostawiono 180 dni na uregulowanie spraw związanych z ewentualnym przejściem ReMedy do międzynarodowego instytutu, który zostanie utworzony w ramach Polskiej Akademii Nauk.

Termin przejścia ReMedy do instytutu zależy m.in. od szybkości podjęcia decyzji przez Uniwersytet Medyczny w Getyndze (ośrodek partnerski w ramach ReMedy), PAN, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz FNP. W międzyczasie będą trwały prace nad cesją, czyli przekazaniem części aparatury i sprzętu, które są wykorzystywane przez ReMedy i zostały zakupione ze środków pozyskanych przez agendę. Podpisanie aneksu umożliwi równoległą kontynuację prowadzenia badań i przygotowywanie się do zapoczątkowanego jeszcze w poprzedniej kadencji władz UW przejścia ReMedy do międzynarodowego instytutu w PAN.

Współpraca obu wiodących w Polsce instytucji naukowo-badawczych ma długą tradycję. Jednym z jej przykładów jest utworzenie Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Matematyki i Informatyki, prowadzonej wspólnie przez Wydział Matematyki i Informatyki UW i Instytut Matematyczny PAN. W siedzibie Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN funkcjonuje Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Instytut Genetyki i Biotechnologii oraz Zakład Biologii Systemów Wydziału Biologii UW. Umowa z 2018 roku przewiduje, że w uniwersyteckim budynku na Powiślu będą działały Instytut Filozofii i Socjologii PAN oraz Instytut Studiów Politycznych PAN.

Nowa umowa kładzie nacisk na współpracę w zakresie zdobywania grantów i prowadzenie badań naukowych nad aktualnymi wyzwaniami, takimi jak pandemia COVID-19 i choroby cywilizacyjne.

MK, źródło: UW, PAN

Dyskusja (11 komentarzy)
 • ~Zenon 07.10.2020 17:13

  Zapewne nieprędko, bo podpisała "apel o uczciwość w nauce":

  https://forumakademickie.pl/news/apel-o-walke-z-nieuczciwoscia-w-nauce/

  A jak ktoś podpisuje taki apel, to nie może być nieuczciwy (ironia).

 • ~Marcin 06.10.2020 20:29

  Przede wszystkim kiedy dyr Chacińska poniesie odpowiedzialność za swoje skrajnie nieetyczne zachowania, zdemolowanie jednego z czołowych instytutów w kraju oraz działania na szkodę UW?

 • ~Zenon 06.10.2020 16:50

  Przewrotnie się zgodzę: Po pierwsze to faktycznie Rektor Pałys stworzył dla ReMedy środowisko funkcjonowania prowadzące do patologii... ReMedy pożerało środki CeNT i zajmowało ogromną powierzchnię budynku, nie przynosząc żadnego imponującego wyniku. To rada ReMedy była jednocześnie radą CeNT, bo tak było dyrektorce wygodniej i było to kompletną patologią. Na szczęście Rektor Pałys poprawił błędy, niestety za późno i dlatego teraz następca wyraża wielką chęć nauczenia się na błędach swoich, a nie cudzych. Smacznego, Rektorze Nowak !

  A kiedy za przegonienie z CeNT wielu świetnych naukowców poniesie odpowiedzialność dyr Chacińska? Kiedy poniesie odpowiedzialność za szkalowanie UW ? Za "listy noblistów"? Pewnie dopiero, jak ludzie odpowiedzialni przestaną się jej bać...

  A co do "nowej jakości" to już kompletna bzdura. Projekt ReMedy funkcjonuje w CeNT od 2017 i jest niewypałem. Wyniki naukowe ma gorsze niż kilkukrotnie mniejsze zespoły. Jak PAN go chce, to niech zabiera i to jak najszybciej.

 • ~Hieronim 06.10.2020 12:29

  Świetny krok Rektora Nowaka! W polskiej nauce potrzeba nowej jakości.
  Pozostaje miec nadzieje, ze ludzie odpowiedzialni za te sytuacje (Rektor Pałys i jego zausznicy z dynastii) poniosą odpowiedzialność za działania na szkodę Uniwersytetu.

 • ~Zenon 02.10.2020 23:15

  Z wulgarnej reakcji wnioskuję, że środowisko akademckie "Franek" zna tylko z opowieści.
  Wiem, że ludziom bardzo do wyobraźni przemawia "poparcie noblistów" etc. Nawet sam Rektor się przestraszył "zagranicy" (wbrew prawu, o czym poniżej). Jednak nie ma powodu, żeby się bać. Trzeba się oprzeć na faktach.

  Jeśli sprawa będzie się rozwijać, to zapewne w toku dyskusji upublicznione zostaną ujemne bilanse finansowe za dyrektorowania ACh, koszty funkcjonowania rozrośniętej administracji, sposoby jej zatrudniania, a także wyniki naukowe ReMedy znormalizowane do liczby osób oraz zajmowanej powierzchni (grubo poniżej przeciętnej w CeNT).

 • ~Franek 02.10.2020 15:48

  WTF?!?!

 • ~Zenon 01.10.2020 20:40

  Bez pozbycia się ReMedy nic sie nie zmieni. 1000 m2 powierzchni marnowane, z kiepskimi wynikami. Zatem na razie mamy krok do tyłu. I to kosztowny, patrz nlinki iżej.

  Prawdziwie nieudolna kadra była za dyrektorowania Prof. Chacińskiej.

 • ~Franek 01.10.2020 20:29

  Miejmy nadzieje, kolejnym krokiem Rektora bedzie zrobienie porzadku w CeNT, przede wszystkim wymiana nieudolnej kadry zarzadzajacej i gruntowna reorganizacja struktury instytutu.

 • ~Zenon 01.10.2020 19:26

  Sprawa jest bardzo podejrzana. Projekt ReMedy został rozwiązany z dniem 31 sierpnia
  i od wielu dni krąży w sieci pismo z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej skierowane do obu Rektorów UW (byłego i obecnego) stwierdzające, że wypowiedzenie projektu ze strony UW było ważne.
  Pod tym linkiem można znaleźć email z FNP:

  https://docdro.id/8lHklKp

  A pod tym pismo:

  https://docdro.id/yplFkU0

  Czyli ReMedy nie istnieje. CO REKTOR WIĘC CHCE PRZENOSIĆ DO "NOWEGO INSTYTUTU"?

  JAK ZAMIERZA FINANSOWAĆ KADRĘ REMEDY PRZEZ 180 DNI ? Z PIENIĘDZY UW?
  WYDATKI Z (BYŁEGO) PROJEKTU JUŻ OD 1 WRZEŚNIA SĄ NIEKWALIFIKOWANE.

  Poza tym, Rektor Pałys stwierdził, że projekt jest rozwiązany w wyniku braku satysfakcjonujących wyników i nierespektowania zasad organizacyjnych UW przez Prof. Chacińską. Czy coś się w tej kwestii zmieniło?

  A może Rektor Nowak przestraszył się listów zmanipulowanych zagranicznych gwiazd nauki na tyle, żeby łamać zasady projektowe?

  Czy w sprawie wydatków z rozwiązanego projektu oficjalnie wypowie się FNP?

 • ~Wojciech 01.10.2020 14:38

  Krzysiu, napisane jest jasno, ze projekt jest nadal kontynuowany w CeNT, wiec nie bylo zadnego formalnego rozwiazania.

 • ~Krzysztof 01.10.2020 14:27

  A kto będzie Dyrektorem tego instytutu? Kiedy konkurs? (zgodnie z prawem chyba musi się odbyć?)
  Co z formalnym rozwiązaniem projektu które miało miejsce 31 sierpnia? Gdzie jest on obecnie realizowany?