W gliwickiej siedzibie firmy APA GROUP sp. z o.o. podpisano umowę dotyczącą powstania Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy (Silesia IoT Cluster SINOTAIC). To pierwszy w Polsce podmiot o takim charakterze. Politechnika Śląska jest jednym z jego założycieli. Inicjatorami powołania klastra są Województwo Śląskie i firma Smart Secure Networks sp. z o.o., która jest również jego koordynatorem.
Członkami Klastra, oprócz APA GROUP sp. z o.o, Smart Secure Networks sp z o.o oraz Politechniki Śląskiej, są Cyberus Labs sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Fundusz Górnośląski S.A., Revolve Bandała, Grzywa, Kaprusiak spółka jawna, SPIN-US sp. z o.o. i Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Jednym z głównych zadań Klastra jest rozwijanie trwałej współpracy pomiędzy firmami i instytucjami naukowymi oraz administracją publiczną i organizacjami wsparcia biznesu Województwa Śląskiego. Głównym celem jego powołania jest tworzenie produktów i rozwiązań dla internetu rzeczy ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa. W ramach klastra będą realizowane wspólne projekty badawcze i wdrożeniowe oraz efektywny transfer i komercjalizacja ich wyników w ramach działalności biznesowej.
Założyciele klastra podkreślają, że wprowadzenie do regionalnej gospodarki technologii związanych z szeroko pojmowanym internetem rzeczy jest konieczne do zwiększenia konkurencyjności oraz innowacyjności Śląska, a także utrzymania tempa rozwoju regionu i jego transformacji od przemysłu ciężkiego do gospodarki opartej na najnowszych technologiach – zwłaszcza internecie rzeczy. Klaster będzie również odpowiadał za stworzenie na Śląsku centrum wdrożeniowego w zakresie internetu rzeczy poprzez integrację rodzimych rozwiązań.
Jadwiga Witek