Aktualności
Sprawy nauki
30 Lipca
Źródło: Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka
Opublikowano: 2024-07-30

Powołano Zespół do spraw etyki badań społecznych z udziałem dzieci

Eksperci i ekspertki z kilku ośrodków akademickich weszli w skład powołanego przez Rzeczniczkę Praw Dziecka pierwszego w Polsce Zespołu do spraw etyki badań społecznych z udziałem dzieci.

W ubiegłym tygodniu Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, wręczyła powołania członkom Zespołu do spraw etyki badań społecznych z udziałem dzieci. To pionierska inicjatywa, której celem jest zapewnienie szczególnej ochrony osobom młodym. Zadaniem zespołu będzie opracowanie etycznych standardów prowadzenia badań z udziałem dzieci, w tym m.in. przygotowanie materiałów informacyjnych oraz wzorów formularzy zgód na udział w badaniu. A także – promowanie wypracowanych rozwiązań wśród społeczności badaczy oraz instytucji zajmujących się realizacją takich działań.

W zespole znaleźli się przedstawiciele środowiska naukowego z kilku ośrodków akademickich, m.in. Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu SWPS oraz Instytutu Nauk Prawnych PAN. Pracami tego gremium pokieruje dr hab. Małgorzata Michel z Pracowni Metodologii Badań Społecznych i Analizy Danych na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół szczegółowych zagadnień dotyczących lokalnego systemu profilaktyki i resocjalizacji nieletnich oraz tworzenia bezpiecznej przestrzeni (broken windows theory), CPTED (Crime Prevention Through Environmental Design) w programach profilaktyki zachowań ryzykownych. Zajmuje się także Urban Studies – badaniem miasta w świetle działań gangów dziecięcych i młodzieżowych.

Należy do Transdyscyplinarnej Sieci Badaczy Jakościowych, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego oraz Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego. Jest autorką i realizatorką ogólnopolskich i międzynarodowych projektów profilaktycznych dotyczących społeczności lokalnych.

Dodajmy, że opracowanie i promowanie standardów zapewniających etyczne prowadzenie badań z udziałem dzieci jest również jednym z głównych zadań Zespołu Badawczego Biura Rzeczniczki Praw Dziecka, powołanego w lutym tego roku.

Perspektywa dzieci w badaniach naukowych pozwala zrozumieć ich potrzeby, doświadczenia i poglądy. Młode osoby mogą dostarczyć unikalnych i wartościowych informacji, które często są pomijane w badaniach koncentrujących się wyłącznie na dorosłych. Ich głos może przyczynić się do lepszego kształtowania polityk, programów i działań, które mają na celu poprawę jakości życia – tłumaczy Monika Horna-Cieślak.

Etyczne standardy badań mają na celu zapewnienie, że dzieci są traktowane z szacunkiem i godnością, a ich prawa i dobrostan chronione na każdym etapie procesu badawczego. Zespół do spraw etyki badań społecznych z udziałem dzieci jest pierwszą interdyscyplinarną inicjatywą w Polsce. Podobne funkcjonują już za granicą. Zbiór dobrych praktyk w tym zakresie opracowało np. Narodowe Centrum Metod Badawczych w Wielkiej Brytanii we współpracy z badaczami Uniwersytetu w Liverpoolu. Podobne rozwiązania wdrożył także UNICEF.

MK
Dyskusja (0 komentarzy)