Aktualności
Sprawy nauki
30 Lipca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2019-07-30

Powstaje Wirtualna Katedra Etyki i Prawa

Porozumienie w sprawie powołania Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa podpisane zostanie w środę 31 lipca w Ministerstwie Cyfryzacji. Resort, będący inicjatorem projektu, zaprosił do współpracy uczelnie i instytucje specjalizujące się w badaniach prawa i etyki nowych technologii.

Wirtualną Katedrę Etyki i Prawa tworzyć będą naukowcy reprezentujący: Polską Akademię Nauk, NASK Państwowy Instytut Badawczy, Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Warszawską.

Przedmiotem działania niezależnego think tanku będzie prowadzenie stałego monitoringu, badań i analiz zagadnień związanych z prawem oraz etyką sztucznej inteligencji w powiązaniu z innymi technologiami z perspektywy wszystkich dziedzin prawa oraz dziedziny innych nauk pozostających w związku z tematem sztucznej inteligencji. Współpraca w ramach inicjatywy zakłada przede wszystkim realizację wspólnie prowadzonych seminariów naukowych i projektów dotyczących tematyki z zakresu między innymi: własności intelektualnej, etyki nowych technologii, w szczególności etyki sztucznej inteligencji, ochrony praw człowieka w kontekście upowszechniania rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją, identyfikacji elektronicznej, kryptowalut oraz cyfrowej medycyny.

Jednostki współtworzące Wirtualną Katedrę Etyki i Prawa podejmą działania polegające na opracowaniu analiz, popularyzacji wyników przeprowadzonych badań w postaci publikacji, wykładów czy udziału w spotkaniach eksperckich oraz konsultacji aktów prawnych i dokumentów pozalegislacyjnych (w tym dokumentów unijnych). Opracowane wyniki staną się podstawą podejmowania decyzji w sprawie kierunków strategicznych rozwoju nowych technologii, a także regulacji prawnych w tym zakresie.

źródło: UŚ

 

Dyskusja (0 komentarzy)