Aktualności
Sprawy nauki
25 Czerwca
Opublikowano: 2019-06-25

Poznań będzie gościć historyków z całego świata

Poznań będzie gospodarzem XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych. Wydarzenie odbywa się co pięć lat w różnych częściach świata. W przyszłym roku do stolicy Wielkopolski przyjedzie 2,5 tys. wybitnych historyków z całego globu. 

Organizatorem kongresu jest Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych – stowarzyszenie historyków z całego świata powołane do życia w Genewie w 1926 roku. Pierwszy odbył się w roku 1900 w Paryżu. Podczas ostatniego, w 2015 roku w chińskim Jinan, Poznań wygrał rywalizację o tytuł miasta-gospodarza w 2020 roku z fińskim Tampere i Atenami. Jak dotąd wydarzenie to zostało zorganizowane w Polsce tylko raz: w 1933 roku w Warszawie.

Podczas kongresu, który zaplanowano na 23–29 sierpnia, odbędzie się ponad 100 różnorodnych paneli tematycznych, sesji specjalistycznych i dyskusji  poświęconych ważnym zagadnieniom we wszystkich epokach od starożytności do współczesności. Historycy debatować będą w ramach całodniowych tzw. „wielkich tematów” (Major Themes), np. przeplatających się ze sobą dziejów ludzi i zwierząt, problemom tożsamości w starożytności oraz pojęć „państwo” i „naród”, a także w ramach krótszych sesji dotyczących m.in. historii Bliskiego Wschodu, dziejów religii i polityki czy globalnego zjawiska „lat sześćdziesiątych”.

Na poznańskim kongresie po raz pierwszy odbędzie się tzw. Research Forum, podczas którego uniwersytety, instytuty badawcze i fundacje będą mogły zaprezentować realizowane i wspierane projekty badawcze. Kongresowi będą również towarzyszyć Międzynarodowe Targi Książki Historycznej.

– Dla poznańskiego środowiska naukowego kongres będzie wspaniałą okazją wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy z najwybitniejszymi przedstawicielami nauk historycznych z całego świata. Dzięki temu wydarzeniu będziemy mieć możliwość zaprezentowania Poznania jako ważnego ośrodka badań historycznych. Zadbamy o najwyższy poziom organizacji kongresu, ponieważ jest to także istotny aspekt umiędzynarodowienia naszej uczelni – mówi rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dr hab. Andrzej Lesicki, prof. UAM.

Uroczystość wręczenia Światowej Nagrody Historycznej uświetni koncert Łukasza Kuropaczewskiego, Macieja Frąckiewicza i Bartłomieja Millera. Artyści wystąpią 26 sierpnia w Teatrze Polskim. Koordynatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Poznaniu. Łukasz Kuropaczewski to wybitny gitarzysta klasyczny, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w polskich i zagranicznych konkursach. Jest prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 12 lat także dyrektorem artystycznym Festiwalu Akademia Gitary. Maciej Frąckiewicz uznawany jest za jedną z najciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia i jednego z najważniejszych polskich wirtuozów akordeonu. Na scenie zaprezentuje się także Bartłomiej Miler – wybitny perkusista współpracujący z Poznańską Filharmonią, doktorant Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Polski lokalny Komitet Organizacyjny tworzą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Komitet Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. W jego skład wchodzą przedstawiciele tych instytucji, a także Polskiego Towarzystwa Historycznego, Muzeum Historii Polski, władz regionalnych i miejskich. Jego współprzewodniczącymi są prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM, i prof. Tomasz Schramm, Przewodniczący KNH PAN.

Źródło: UAM

Dyskusja (0 komentarzy)