„Sięgając po niezbadane” – taki tytuł nosi publikacja wydana z okazji jubileuszu 30-lecia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Przybliżono w niej najważniejsze osiągnięcia naukowe laureatów grantów FNP.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w grudniu ub.r. skończyła 30 lat. Od 1991 roku zrealizowała 86 programów, przekazując ok. 12,6 tys. beneficjentów ponad 1,5 mld zł. Z okazji jubileuszu FNP postanowiła przybliżyć dokonania wybranych laureatów.
Kluczowym założeniem w selekcji był ścisły związek między wsparciem udzielanym badaczom przez Fundację a rozwojem prowadzonych przez nich badań naukowych i ich miejscem w nauce światowej. Kryteria, które zostały przyjęte w przypadku wyboru publikacji naukowych laureatów FNP z kategorii sciences, to liczba ich cytowań w latach 1991–2020, ustalona za pomocą bazy danych Web of Science. Spośród publikacji należących do grupy HCF (Highly Cited in the Field) – 1% prac najczęściej cytowanych w danej dziedzinie do zaprezentowania w książce FNP wyłoniono 20 prac z góry tej listy, przy których wskazano finansowanie (lub współfinansowanie) przez FNP, a kierownik projektu badawczego miał jedną, polską afiliację. W przypadku humanistyki i nauk społecznych zostały wzięte pod uwagę osiągnięcia, które u swych początków otrzymały wsparcie FNP, a których efekty zostały docenione przez międzynarodową społeczność naukową – do tej grupy należy 10 dokonań naukowych laureatów Fundacji zaprezentowanych w książce.
Podczas oglądania gonitwy koni zwróciłem uwagę na imię jednego z wierzchowców, to był koń Królowej Elżbiety II. Nazywał się „Reach for the Moon”. Pomyślałem wtedy, że może to być dobre motto działań naukowców, czyli sięganie po coś trudno osiągalnego, po coś, co nie jest jeszcze zbadane. Ta właśnie motywacja dobrze oddaje istotę projektów opisanych w tej publikacji – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji.
W książce znalazły się teksty z zakresu m.in. fizyki, biotechnologii, astrologii, chemii, matematyki, ochrony środowiska, onkologii, psychologii, demografii, archeologii oraz historii. Wśród bohaterów są:
Publikacja jest dostępna także w wersji elektronicznej.
MK