Aktualności
Sprawy nauki
15 Marca
Opublikowano: 2018-03-15

Prestiżowa konferencja w PAN

W dniach 12-15 marca odbywa się w Warszawie prestiżowa międzynarodowa konferencja ekspercka „Supercomputing Frontiers Europe” poświęcona superkomputerom i obliczeniom dużej mocy i zastosowaniu najnowszych rozwiązań z obszaru High Performance Computing w różnych dziedzinach badań naukowych.

Tematem przewodnim konferencji, która przeniosła się z Singapuru nad Wisłę. są najbardziej zaawansowane systemy HPC, ich architektura oraz interdyscyplinarne wykorzystanie w różnych dziedzinach współczesnej nauki.

Podczas konferencji wystąpią m.in.: dr Whitfield Diffie, laureat Nagrody Turinga z 2015 roku, twórca powszechnie stosowanych metod kryptograficznych wykorzystywanych we współczesnej bankowości internetowej i technologiach, takich jak Bitcoin czy block-chain; Dimitri Kusnezov, doradca naukowy sekretarza energii Stanów Zjednoczonych, który przedstawi amerykański program budowy najpotężniejszych komputerów świata i ich wpływ na zindywidualizowaną medycynę, w której każdy pacjent traktowany jest jak osobny przypadek diagnostyczny i kliniczny, łącznie ze stworzeniem zindywidualizowanych lekarstw i ich dawek oraz Thomas Sterling z Uniwersytetu Indiana w USA, twórca współczesnej architektury klastrów komputerowych, który opowie o planach budowy tzw. radykalnego komputera o objętości jednego metra sześciennego i mocy obliczeniowej dziesięć razy większą niż najpotężniejszy obecnie na świecie chiński komputer Sunwei TaihuLight.

Na konferencji będzie także mowa o komputerach neuromorficznych, których architektura inspirowana jest budową mózgu ludzkiego, i komputerach kwantowych, w których binarna reprezentacja zero-jedynkowa zastąpiona jest przez „mniej dokładnie” zdefiniowane qbit-y

Konferencja odbywa się w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie.

JK

(źródło: PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)