Dr Agnieszka Widera-Wysoczańska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymała prestiżową Nagrodę im. Cornelii B. Wilbur przyznawaną najlepszym badaczom i klinicystom z zakresu diagnozy oraz terapii traumy i dysocjacji. Jest pierwszą Polką uhonorowaną tym wyróżnieniem.
Nagroda im. Cornelii B. Wilbur została ustanowiona w 1985 roku. Przyznawana jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów nad Traumą i Dysocjacją (The International Society for the Trauma & Dissociation – ISSTS, USA) za wybitny wkład kliniczny w leczenie zaburzeń dysocjacyjnych, np. za:
(a) zwiększenie dostępności diagnozowania i leczenia zaburzeń dysocjacyjnych,
(b) badania kliniczne w zakresie diagnostyki lub sposobów leczenia, w tym wyników leczenia,
(c) postępy w narzędziach diagnostycznych lub kryteriach diagnostycznych,
(d) badania diagnostyczne w różnych populacjach lub
(e) nowe techniki leczenia.
Na liście laureatów widnieją nazwiska 40 badaczy i klinicystów, cieszących się największym autorytetem w swojej dziedzinie. Dołączyła do nich, jako pierwsza z Polski, dr Agnieszka Widera-Wysoczańska, adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Pracuje także jako trener i psychoterapeuta w Instytucie Psychoterapii Traumy, Rozwoju i Szkoleń.
Jest specjalistą w zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie certyfikowanym przez PARPA; specjalistą w zakresie Terapii Stresu Pourazowego PTT; trenerem Treningu Grupowego PTP; superwizorem PTT. Otrzymała tytuł konsultanta w zakresie pomocy dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych PTP. Posiada europejski certyfikat psychoterapeuty wydany przez European Association of Psychotherapy. Jest licencjonowanym praktykiem stosowania języka w procesie zmian i hipnozy konwersacyjnej, mistrzem praktykiem oraz trenerem NLP w zakresie psychoterapii certyfikowanym przez The NLP Connection a Partner of The Society of Neuro-Linguistic Programming (USA), praktykiem w strategiach i sztuce modelowania nowych zachowań certyfikowanym przez The NLP Connection oraz Improvement General (USA).
Zajmuje się badaniami przemocy w rodzinie. Jest autorką programów szkoleniowych na temat diagnozy i terapii dzieci i dorosłych po traumie przemocy seksualnej. Napisała pięć książek i około stu publikacji naukowych i popularnonaukowych w zakresie traumy psychologicznej.
MK, źródło: UWr, www.psychologiawpraktyce.pl