Aktualności
04 Czerwca
Źródło: PW
Opublikowano: 2020-06-04

Prestiżowa nagroda dla naukowca Politechniki Warszawskiej

Dr hab. inż. Mateusz Malanowski, prof. Politechniki Warszawskiej, został laureatem IEEE AESS Fred Nathanson Memorial Radar Award. To nagroda za wyróżniający się wkład w dziedzinę radiolokacji, przyznawana osobom do 40 roku życia.

Naukowiec z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW został doceniony za wkład w pionierskie badania pasywnego wykrywania radarów dalekiego zasięgu, w szczególności analizę i syntezę nowatorskich metod wykrywania i śledzenia („contributions to pioneering research in long-range passive radar sensing, in particular the analysis and synthesis of novel detection and tracking methods”). Tradycyjnie nagroda jest wręczana na jednej z najważniejszych na świecie konferencji w dziedzinie radiolokacji – IEEE International Radar Conference. Ze względu na pandemię uroczystość przeniesiono na przyszły rok.

Prof. Malanowski specjalizuje się w radiolokacji i przetwarzaniu sygnałów. W swojej działalności naukowej skupił się na estymacji parametrów, obrazowaniu radarowym oraz wykrywaniu i śledzeniu obiektów. Prowadził także badania w dziedzinie radarów szumowych i pasywnych, jak również radarów z syntetyczną aperturą. Należy do Institution of Engineering and Technology oraz Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników. Jest drugim polskim laureatem IEEE AESS Fred Nathanson Memorial Radar Award. Przed trzema laty to prestiżowe wyróżnienie wręczono dr. hab. inż. Piotrowi Samczyńskiemu, prof. PW, również z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Nagroda IEEE AESS Fred Nathanson Memorial Radar Award jest przyznawana od 1985 roku. Jej laureatami były czołowe postacie ze świata radiolokacji, m.in. prof. Giuseppe A. Fabrizio, prof. Mike Picciolo, prof. Fulvio Gini, prof. James Ward i prof. Maria S. Greco.

źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)