Aktualności
Sprawy nauki
05 Lutego
Opublikowano: 2024-02-05

Prezes PAN kolejnym uczestnikiem debaty

Prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk, będzie kolejnym uczestnikiem debaty podsumowującej akcję „Nauka do naprawy”. Dyskusja na temat proponowanych przez środowisko zmian już w przyszłym tygodniu!

Kilka dni temu prezydent podpisał ustawę budżetową. W obszarze nauki i szkolnictwa wyższego uwzględniono w niej m.in. zwiększenie o 180 mln zł nakładów na Polską Akademię Nauk. Już kilka miesięcy temu apelował o to na naszych łamach prof. Marek Konarzewski, prezes PAN. Zwracał uwagę, że same instytuty PAN potrzebują dodatkowych 50 mln zł na podwyżkę płacy minimalnej i pokrycie wzrostu kosztów mediów.

Niezmiernie cieszę się, że nasze prośby i podążająca w ślad za nimi argumentacja wreszcie nie tylko trafiły na podatny grunt, ale i wydały owoce. W rozmowach i korespondencji z decydentami już od kilku miesięcy podkreślałem, że bez stałego zwiększenia dotacji dla Polskiej Akademii Nauk o tego rzędu kwotę nasze instytuty zwyczajnie nie będą w stanie dalej normalnie funkcjonować. Ubiegłoroczne wzrosty kosztów bieżącej działalności wynikające z wyższych cen usług, materiałów oraz energii okazały się szczególnie ciężkie i bez systemowego wsparcia ze strony dysponentów budżetu naukowego nie bylibyśmy w stanie sami poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Tym bardziej jestem wdzięczny i dziękuję ministrowi Dariuszowi Wieczorkowi za to, że już podczas naszej pierwszej rozmowy w Sejmie, tuż po przedstawieniu składu rządu, z życzliwością i zrozumieniem odniósł się do tego postulatu. Głęboko wierzę, że to zwiększenie finansowania PAN oraz zapowiedziane podwyżki wynagrodzeń dla pracowników naukowych i personelu nienaukowego stanowić będą solidną pozycję wyjściową do wspólnego podjęcia stojących przed nami wyzwań związanych z reformą Akademii – komentuje dla FA prof. Marek Konarzewski.

Okazja do rozmowy na temat kierunków planowanej reformy nadarzy się już w przyszłym tygodniu. Prezes PAN jest bowiem kolejnym gościem, którego zaprosiliśmy do debaty wieńczącej akcję „Nauka do naprawy”. Przypomnijmy, że oprócz prof. Marka Konarzewskiego swój udział potwierdzili także prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor Narodowego Centrum Nauki, oraz prof. Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich i rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nazwisko kolejnego uczestnika debaty ujawnimy już niebawem. Dyskusja w formule online odbędzie się w czwartek 15 lutego, początek o godzinie 17:00.  

Przypomnijmy, że akcję „Nauka do naprawy” zainicjowaliśmy wspólnie z Polską Akademią Nauk w połowie grudnia ubiegłego roku. W trakcie jej trwania, do 15 stycznia, otrzymaliśmy blisko 750 propozycji, w przeważającej większości dotyczących finansowania nauki oraz ewaluacji. Były także pomysły związane ze szkolnictwem wyższym, modelem kariery naukowej, kształceniem doktorantów, etyką i dobrymi praktykami oraz administracją. Pozostałe dotyczą: współpracy nauki z otoczeniem, edukacji, popularyzacji, Polskiej Akademii Nauk, otwartego dostępu w nauce.

Końcowy raport zamierzamy przekazać nowemu kierownictwu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

MK

Dyskusja (2 komentarze)
  • ~kk 06.02.2024 09:57

    Czy są jakieś czasopisma wydawane przez PAN z wysokim IF ?
    Jak wysokim ?

    • ~Prof PAN 06.02.2024 10:53

      Studia Mathematica 0,914