Aktualności
Sprawy nauki
02 Kwietnia
Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP
Opublikowano: 2019-04-02

Prezydent nominował 65 profesorów

65 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki odebrało we wtorek z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominacje profesorskie.

Gratulując nominowanym, prezydent Andrzej Duda pogratulował także ich najbliższym.

– To nigdy nie jest sukces tylko tej osoby, która tytuł profesorski odbiera. Tak naprawdę to sukces, trud i wysiłek całej rodziny. Bo to są długie godziny spędzone w bibliotekach, nad publikacjami, na badaniach, w laboratoriach… To specyficzna praca, która nie trwa od siódmej do piętnastej. To praca, która zabiera życie rodzinne. Taką cenę za ten sukces trzeba zapłacić – podkreślił.

– Profesorowie są Rzeczypospolitej bardzo potrzebni – dodał Andrzej Duda i zaapelował o dalsze wysiłki na rzecz rozwoju polskiej nauki, w tym przede wszystkim o najbardziej cenione na świecie wyróżnienie, czyli Nagrodę Nobla. – Jeszcze bardziej bym się cieszył, gdyby ona została zdobyta tutaj, w naszym kraju, choć wiem, że to nie jest łatwe i czasem wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Ale wierzę w to, że będziemy w stanie przeznaczać coraz więcej środków na naukę i rozwój – przyznał.

Świeżo nominowani profesorowie reprezentują 45 podmiotów naukowych. Najwięcej spośród nich wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego (5), Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (5), Politechniki Warszawskiej (3), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (3) oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (3). Gros stanowią przedstawiciele nauk medycznych (20), a w dalszej kolejności: technicznych (11), humanistycznych (9), weterynaryjnych (6), rolniczych (5), muzycznych (3), fizycznych (3), teatralnych (2), filmowych (1), biologicznych (1), chemicznych (1), farmaceutycznych (1), społecznych (1), o Ziemi (1).

MK

Lista nominacji profesorskich

 

Dyskusja (0 komentarzy)