4 grudnia odbyła się zorganizowana przez PAN międzynarodowa konferencja poświęcona problemowi gradacji kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej.
Wykład wprowadzający wygłosił prof. Per Angelstam ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego, który mówił o konflikcie interesów związanych z ochroną lasów. Dr Simon Thorn z Julius-Maximilians University w Niemczech przedstawił wyniki badań pokazujące wpływ cięć sanitarnych na bioróżnorodność górskich terenów zadrzewionych. Dwóch kolejnych gości – dr Rastislav Jakuš oraz dr Pavel Mezei ze Słowackiej Akademii Nauk – podzieliło się doświadczeniami w zwalczaniu korników w swoich krajach. Prof. Paweł Koteja z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedyskutował metodologiczne aspekty wnioskowania na temat wyboru najlepszego rozwiązania do walki z gradacjami. Pierwszą część konferencji zamknął prof. Jacek Hilszczański z Instytutu Badawczego Leśnictwa, który argumentował, że gradacje kornika należy traktować jako zaburzenie ekosystemu Puszczy Białowieskiej.
Drugą część spotkania wypełniła debata oksfordzka między zwolennikami i przeciwnikami ochrony czynnej w Puszczy Białowieskiej. Spotkanie zamknął prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, który podkreślił, że dzięki konferencji możliwe będzie wypracowanie stanowiska Zgromadzenia Ogólnego Akademii w sprawie wycinki i opracowanie rekomendacji działań w Puszczy Białowieskiej.
Jk
(źródło: PAN)