Prof. dr hab. Grzegorz Jacek Wrochna został nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dołączył do trojga zastępców Jarosława Gowina: prof. Wojciecha Maksymowicza (w randze sekretarza), dr. hab. Sebastiana Skuzy i dr Anny Budzanowskiej (oboje w randze podsekretarzy).
Prof. Wrochna jest profesorem nauk fizycznych. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 roku i jego dyrektorem do 2015 r. Ostatnio pełnił funkcję pełnomocnika dyrektora NCBJ ds. współpracy międzynarodowej. Wcześniej, od 2006 roku, stał na czele poprzednika NCBJ – Instytutu Problemów Jądrowych, gdzie pracował od 1999 roku. W latach 1986–1991 był zatrudniony na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, którego jest absolwentem. Przez kolejne 7 lat koordynował prace projektowe i wykonawcze systemu wyzwalania w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek CERN w Genewie. Kierował też Laboratorium Aparatury Astrofizycznej IPJ i eksperymentem „Pi of the Sky” poszukującym błysków optycznych o astrofizycznym pochodzeniu. Dzięki temu eksperymentowi po raz pierwszy „sfilmowano” proces utworzenia czarnej dziury.
Z nominacji MNiSW reprezentuje Polskę w komitetach programowych EURATOM (od 2007 r.), w Radzie Nadzorczej European XFEL w Hamburgu (od 2009 r.), Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.). W latach 2017–2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej. Przewodził European Atomic Energy Society (2015–2016), a w latach 2013-2019 był członkiem zarządu europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonej Energetyki Jądrowej (SNE-TP). Od 2015 r kieruje Nuclear Cogeneration Industrial Initiative (NC2I), jednym z trzech filarów SNETP. W latach 2015–2018 był członkiem komitetu doradczego „Innowacje jądrowe 2050” Agencji Energii Jądrowej OECD.
Zasiada w Międzywydziałowym Zespole Eksperckim ds. Gospodarki Energetycznej PAN, w Komitecie Problemów Energetyki PAN, w Radzie Naukowej Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Radzie Naukowej Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.
źródło: MNiSW, NCBJ