Aktualności
24 Maja
Źródło: UwB
Opublikowano: 2019-05-24

Centennial Award dla prof. Haliny Parafianowicz z UwB

Prof. Halina Parafianowicz z Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku została pierwszym laureatem Centennial Award. Nagrodę ustanowiły wspólnie Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz Fundacja Kościuszkowska w celu uczczenia przypadającego w tym roku stulecia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a USA.

Ogłoszenie nazwiska laureata miało miejsce podczas przyjęcia u ambasador Georgette Mosbacher, podczas którego uhonorowano też 38 polskich stypendystów wybranych przez Fundację Kościuszkowską do prowadzenia badań w USA w roku akademickim 2019/2020. Będą oni realizowali swoje projekty w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych, prawa i ekonomii, sztuki i polonistyki na najlepszych amerykańskich ośrodkach naukowych, m.in. na Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Harvarda, Harvard Medical School, Columbia University, University of Virginia, University of Chicago, The Catholic University of America i University of California.

Prof. Halina Parafianowicz poprowadzi projekt badawczy pt. „Wszyscy jesteśmy Amerykanami: Wielka Wojna w życiu i pamięci Polek-Amerykanek”, który będzie dotyczył doświadczeń kobiet podczas I wojny światowej. Jednym z jego celów jest wsparcie wzrostu wzajemnego zrozumienia i wiedzy na temat wspólnej historii Polski i Ameryki. Badaczka specjalizuje się w dziejach powszechnych najnowszych, szczególnie w społecznej i politycznej historii Stanów Zjednoczonych i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. W obszarze jej zainteresowań są również stosunki międzynarodowe, amerykańskie First Ladies i biografistyka. Z jej inicjatywy od kilku lat w Białymstoku odbywa się „Forum zaawansowanych studiów nad Stanami Zjednoczonymi im. Profesora Andrzeja Bartnickiego”.

Katarzyna Dziedzik, źródło: UwB 

Dyskusja (0 komentarzy)