Aktualności
Sprawy nauki
08 Października
Źródło: PAN
Opublikowano: 2020-10-08

Prof. Janusz Kacprzyk członkiem EURASC

Prof. Janusz Kacprzyk z Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk został wybrany na członka Europejskiej Akademii Nauk. Jest czternastym członkiem tej organizacji pochodzącym z Polski.

Europejska Akademia Nauk (ang. European Academy of Sciences, EURASC) to międzynarodowa, pozarządowa i niezależna organizacja non-profit. Należą do niej najwybitniejsi uczeni i inżynierowie, prowadzący badania o wiodącym znaczeniu w zakresie rozwoju zaawansowanych technologii. Jej celem jest m.in. wzmocnienie europejskiej współpracy naukowej oraz wykorzystanie wiedzy jej członków w zakresie prowadzenia wspólnych badań, rozwoju społecznego, a także promocja badań podstawowych oraz doskonałości w nauce i technologii. Na czele EURASC stoi prof. Rodrigo Martins z Portugalii, a wśród jej byłych i obecnych członków jest 13 naukowców z Polski, m.in. prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN, prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Janusz Lewiński z Politechniki Warszawskiej i prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej.

Do grona około 600 najwybitniejszych naukowców i inżynierów zajmujących się rozwojem zaawansowanych technologii zrzeszonych w EURASC dołączył właśnie prof. Janusz Kacprzyk, kierownik Pracowni Systemów Inteligentnych w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. To międzynarodowej klasy naukowiec specjalizujący się w narzędziach sztucznej inteligencji. Jego badania dotyczą m.in. wspomagania decyzji, rozmytych metod reprezentacji i przetwarzania informacji, sterowania i podejmowania decyzji w warunkach niepewności i braku precyzji, programowania ewolucyjnego oraz sieci neuronowych. Narzędzia te są testowane m.in. w bazach danych, technikach informacyjno-komunikacyjnych i robotyce mobilnej.

W ubiegłym roku, jako pierwszy Polak, został wybrany członkiem zagranicznym Belgijskiej Królewskiej Flamandzkiej Akademii Nauki i Sztuki (KVAB) w klasie nauk technicznych.

MK, źródło: PAN

 

Dyskusja (0 komentarzy)