Aktualności
21 Lutego
Źródło: www.ug.edu.pl
Opublikowano: 2019-02-21

Prof. Jerzy Limon laureatem Pragnell Shakespeare Award

Prof. dr hab. Jerzy Limon z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, został laureatem Pragnell Shakespeare Award. Nagroda jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira oraz znaczący wkład w zrozumienie jego twórczości.

Pragnell Shakespeare Award przyznawana jest od 1990 roku. To międzynarodowa nagroda ufundowana przez słynnego jubilera George’a Pragnella ze Stratfordu nad Avonem. Wyróżnienie wręczane jest za osiągnięcia minionego roku lub w uznaniu wieloletnich, trwałych osiągnięć na rzecz popularyzacji dzieł Szekspirowskich w obszarze teatru, krytyki, badań naukowych lub edukacji.

Tegoroczny laureat – prof. Jerzy Limon – profesor nauk humanistycznych, anglista, historyk, tłumacz literatury angielskiej, teatrolog i pisarz. Uznawany jest za wybitnego znawcę Szekspira i epoki elżbietańskiej. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Zainicjował i kieruje otwartym we wrześniu 2014 roku Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, pełni również funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Należy do Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Wśród dotychczasowych laureatów Pragnell Shakespeare Award jest wielu wybitnych profesorów, reżyserów i aktorów, m.in. Peter Brook, Sir Ian McKellen, Sir Peter Hall, Dame Judi Dench, Profesor Stanley Wells oraz Sir Kenneth Branagh. Nagrodę przyznano również instytucji – słynnej Szekspirowskiej Bibliotece Folgera (The Folger Shakespeare Library).

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 27 kwietnia, tradycyjnie podczas obchodów urodzin Szekspira w jego rodzinnym Stratfordzie. Shakespeare Birthday Celebrations co roku gromadzą przedstawicieli władz, biznesu i kultury z Wielkiej Brytanii oraz z zagranicy. Pozostają jednym z niewielu spotkań korpusu dyplomatycznego w Wielkiej Brytanii organizowanym poza Londynem.

Monika Rogo

 

Dyskusja (0 komentarzy)