Aktualności
05 Lutego
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2019-02-05

Prof. Jerzy Lis z nagrodą Amerykańskiego Towarzystwa Ceramicznego

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, prorektor ds. współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowej, został laureatem nagrody The Bridge Building Award przyznawanej corocznie przez Amerykańskie Towarzystwo Ceramiczne.

Wyróżnieniem tym honorowani są naukowcy spoza Stanów Zjednoczonych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój inżynierii ceramicznej. Prof. Lis pracuje w Katedrze Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Specjalizuje się w inżynierii materiałowej oraz technologii chemicznej, w tym zwłaszcza: technologii otrzymywania zaawansowanych i klasycznych tworzyw ceramicznych, specjalnych technikach syntezy materiałów ceramicznych, badaniu właściwości ceramiki i kompozytów oraz ich zastosowaniu. Szczególnym obszarem jego zainteresowań jest metoda otrzymywania tworzyw ceramicznych zwana Samorozwijajacą się Syntezą Wysokotemperaturową (Self-Propagating High-Temperature Synthesis SHS), która polega na wykorzystaniu do otrzymywania tworzyw gwałtownych reakcji chemicznych typu spalania. W dorobku naukowym laureata znajduje się ponad 350 publikacji, 5 monografii (w tym 2 książki akademickie), 150 referatów wygłoszonych na konferencjach (125 międzynarodowych) oraz 15 patentów. Pełni również funkcję prezesa Zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNO AGH Sp. z o.o.

Nagroda The Bridge Building Award została wręczona podczas 43. Międzynarodowej Konferencji ICACC (International Conference & Exposition on Advanced Ceramics and Composites), która odbyła się w dniach 22–27 stycznia w Daytona Beach na Florydzie. To jedno z najważniejszych światowych spotkań naukowców i przedstawicieli przemysłu ceramicznego w zakresie nowoczesnych materiałów i kompozytów oraz technologii ich wytwarzania. Konferencja ICACC organizowana jest corocznie przez  istniejące od 1898 roku Amerykańskie Towarzystwo Ceramiczne – The American Ceramic Society. Jego misją jest rozwój szeroko rozumianych badań nad materiałami ceramicznymi. Towarzystwo zrzesza ponad 11 tys. naukowców, badaczy, inżynierów, studentów, producentów i specjalistów z ponad 70 krajów.

MK

Źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)