Aktualności
Sprawy nauki
30 Sierpnia
Źródło: Facebook/Graduate School for Social Research
Opublikowano: 2019-08-30

Prof. Kaja Gadowska w zarządzie ESA

Dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, została członkiem zarządu Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego (ESA) na kadencję 2019–2021. Wyboru dokonano podczas zjazdu tej organizacji, który odbył się w Manchesterze.

Pomysł stworzenia Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego narodził się 1987 roku. Po formalnym założeniu w 1994 roku zostało ono oficjalnie zeprezentowane europejskim socjologom na konferencji w Budapeszcie. Od 2001 roku ESA jest zarejestrowane jako organizacja non-profit działająca w ramach francuskiego prawa. Obecnie liczy ponad 2800 członków. Towarzystwo wspiera przedsięwzięcia naukowe i dydaktyczne. Stanowi też platformę wymiany doświadczeń pomiędzy socjologami oraz badaczami z innych dziedzin wiedzy.

Prof. Kaja Gadowska jest kierownikiem Zakładu Socjologii UJ. Główną dziedzinę jej zainteresowań badawczych stanowi problematyka dysfunkcji sfery publicznej. Istotny nurt jej działalności naukowo-badawczej dotyczy restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Jest autorką i współautorką licznych prac naukowych z zakresu systemowych przemian społecznych, politycznych i gospodarczych publikowanych w kraju i za granicą. Otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Była także profesorem wizytującym w ramach programów wymiany bilateralnej oraz Erasmus+ na Uniwersytecie w Tel Awiwie, Uniwersytecie w Heidelbergu, Uniwersytecie Karola w Pradze, Uniwersytecie Tamkang w Nowym Tajpej, Uniwersytecie Jordańskim w Ammanie oraz Uniwersytecie Międzynarodowym w Rabacie.

Łukasz Wspaniały, źródło UJ

Dyskusja (0 komentarzy)