Aktualności
28 Stycznia
Źródło: www.up.krakow.pl
Opublikowano: 2020-01-28

Prof. Kinga Łapot-Dzierwa z Międzynarodową Nagrodą Leonarda da Vinci

Dr hab. Kinga Łapot-Dzierwa, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, otrzymała Międzynarodową Nagrodę Leonarda da Vinci. Uroczysta gala trzeciej edycji odbyła się 25 stycznia w Pałacu Borghese we Florencji. 

Nagroda przyznawana jest przez „Art International Contemporary Magazine” artystom z całego świata wyróżniającym się swoją działalnością twórczą i pasją.

Kinga Łapot-Dzierwa jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach – klasa tkaniny artystycznej. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej na kierunku wychowanie plastyczne. Dyplom artystyczny uzyskała w pracowni litografii prof. Jacka Zaborskiego i wklęsłodruku prof. Andrzeja Bębenka. W 2002 roku uzyskała kwalifikacje pierwszego stopnia w dyscyplinie naukowej: plastyka, specjalność: malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2010 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Od 1995 roku pracuje w Instytucie Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. W pracy zawodowej łączy kwalifikacje artystyczne i pedagogiczne. Swoje prace prezentowała na wystawach w Polsce i w Europie. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach w Szwecji, Niemczech, Ukrainie, Polsce. Używa tradycyjnych metod i narzędzi malarskich, choć nie jest jej obce eksperymentowanie w warstwie techniczno-warsztatowej. Jak podkreśla, jednakową satysfakcję i przyjemność sprawia jej malowanie techniką akrylową na kartonie, co systematyczne i wytrwałe budowanie kompozycji techniką olejną na płótnie. Bez względu na to, czy są to maleńkie akrylowe szkice, czy większe olejne kompozycje, zawsze stanowią przemyślany cykl skupiony wokół wybranego tematu. Tworzenie stanowi dla niej pretekst do podejmowania próby syntetyzowania zjawisk wrażeniowych z własnym przeżyciem (emocją), które oparte jest na kodowaniu pewnych sytuacji i zapamiętywaniu tych elementów, które są jej potrzebne w danym momencie.

Aleksandra Fajfer, MK, źródło: UP, www.atart.com.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)