Prof. Krzysztof Konecki z Uniwersytetu Łódzkiego został wybrany na przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Będzie to już jego druga kadencja na tym stanowisku.
Jest jednym z najbardziej znanych polskich przedstawicieli socjologii jakościowej. Zajmuje się teorią ugruntowaną i socjologią interakcji. Teoretycznie najbliższa jest mu koncepcja symbolicznego interakcjonizmu (Szkoła Chocago). Jest instruktorem hatha-jogi, w kręgu jego zainteresowań znajdują się także studia nad medytacją (contemplative sociology) oraz badanie relacji ludzi i zwierząt (animal studies). Jest także twórcą wizualnej teorii ugruntowanej. Prowadził badania nad kulturą organizacyjną i symbolizmem organizacyjnym zarówno w Polsce, jak i w Japonii. Jest także specjalistą socjologii organizacji, socjologii pracy i zarządzania zasobami ludzkimi. Kieruje Katedrą Socjologii Organizacji i Zarządzania w Instytucie Socjologii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2016–2019 był prodziekanem ds. nauki tego wydziału.
Od czerwca 2017 roku jest przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Podczas Walnego Zgromadzenia PTS został wybrany na kolejną trzyletnią kadencję. Zasiada również w Zarządzie European Society for the Study of Symbolic Interaction.
Polskie Towarzystwo Socjologiczne to naukowa i zawodowa organizacja socjologów polskich. Jej celem jest rozwój socjologii, upowszechnianie wiedzy socjologicznej, kształtowanie etyki zawodowej socjologów oraz reprezentowanie interesów członków Towarzystwa w zakresie ich działalności naukowo-zawodowej. Do PTS należą głównie socjologowie, którzy pracują w szkołach wyższych, Polskiej Akademii Nauk i innych instytucjach badawczych. Większość spośród członków pochodzących spoza instytucji akademickich to badacze opinii i rynku oraz pracownicy socjalni.
Polskie Towarzystwo Socjologiczne jest drugim w historii towarzystwem o tej nazwie. Pierwsze powstało w 1931 roku, z inicjatywy Floriana Znanieckiego, na I Konferencji Socjologów Polskich w Poznaniu i było jednym z pierwszych towarzystw socjologicznych w Europie. Wcześniej, od 1927 roku, działał stworzony także przez Znanieckiego Polski Instytut Socjologiczny; łączył on zadania instytutu badawczego z funkcjami towarzystwa naukowego. Obecne PTS powstało w 1957 roku; jego utworzenie było ważnym faktem w procesie odradzania się socjologii po upadku stalinizmu. Towarzystwo skupia 1300 członków.
MK, źródło: UŁ, PTS