Aktualności
Sprawy nauki
12 Sierpnia
Źródło: https://twitter.com/michalwypij
Opublikowano: 2018-08-12

Prof. Maksymowicz w zespole doradców ds. wdrażania Ustawy 2.0

Profesor Wojciech Maksymowicz, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ds. Collegium Medicum UWM został powołany przez wicepremiera Jarosława Gowina w skład zespołu Doradców Społecznych do spraw nauki i szkolnictwa wyższego.

Głównym zadaniem zespołu będzie monitorowanie wdrażania Konstytucji dla Nauki, która zacznie obowiązywać na polskich uczelniach od 1 października br. O powołaniu prof. Wojciecha Maksymowicza zadecydowało jego wielkie doświadczenie w budowaniu rozwiązań nowatorskich, a także mostów między nauką a gospodarką. W uzasadnieniu nominacji podkreślono jego zasługi: otwarcie kliniki Budzik dla dorosłych oraz rozwój Collegium Medicum – placówek będących dziś medyczną wizytówką Olsztyna.

– Chciałbym szczególnie zająć się przekładaniem efektów nauki na praktykę codzienną. Stary system był sztywny, bardzo biurokratyczny. Teraz są szanse, aby zerwać tę pętle. Inne kraje, np. mała Finlandia czy wielkie Stany Zjednoczone, potrafią dobrze wdrażać zdobycze nauki do biznesu. Okazja ku temu jest świetna, bo pełna autonomia uczelni wynikająca z nowej ustawy to umożliwia. Można zrobić wiele dobrego, ale i złego, dlatego monitorowanie jest niezbędne. Olszyn szuka swojej specjalizacji. Medycyna, inżynieria medyczna, biotechnologia, komórki macierzyste, informatyka nowych urządzeń, nowe pomysły starych zakładów, badania wdrożeniowe czy współpraca z innymi uczelniami to jest to, czego nam potrzeba. Jest wiele do zrobienia i cieszę się, że mam możliwość jako doradca premiera coś zrobić dla mojego miasta – powiedział prof. Maksymowicz.

W imieniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołanie wręczył mu Michał Wypij, doradca w gabinecie politycznym wicepremiera Jarosława Gowina. Pełny skład zespołu Doradców Społecznych i zakres jego zadań zostanie ogłoszony na początku września.

MK

(Źródło: UWM)

Dyskusja (0 komentarzy)