Aktualności
Sprawy nauki
22 Czerwca
Źródło: SWPS
Opublikowano: 2021-06-22

Prof. Małgorzata Kossut w Academia Europaea

Prof. Małgorzata Kossut, neurobiolog specjalizująca się w neuroplastyczności układu nerwowego oraz neuronalnych mechanizmach uczenia się i pamięci, dołączyła do grona członków Academia Europaea. Organizacja zrzesza ponad 4 tys. naukowców z całego świata, w tym ponad stu z Polski. 

Academia Europaea powstała w 1988 roku w Londynie z inicjatywy Royal Society, najstarszego na świecie towarzystwa naukowego założonego w XVII wieku, i Szwedzkiej Akademii Nauk. Gromadzi wybitnych specjalistów ze wszystkich dziedzin nauki: od medycyny, chemii, fizyki, matematyki i ekonomii po nauki humanistyczne i społeczne. Nie ma charakteru badawczego, jest raczej elitarną korporacją naukowców, która doradza Komisji Europejskiej. To największa taka organizacja w Europie. Zrzesza obecnie ponad 4,5 tys. członków, w tym ponad 70 laureatów Nagrody Nobla. Należy do niej także ponad stu uczonych z Polski.

Ostatnią, która dołączyła do tego grona, jest prof. Małgorzata Kossut, od 1976 roku związana zawodowo z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Kieruje w nim Pracownią Neuroplastyczności w Zakładzie Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej. Od 2009 jest także kierownikiem Katedry Psychofizjologii Procesów Poznawczych w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym.

Jej badania koncentrują się na neuroplastyczności zachodzącej w trakcie uczenia się u gryzoni, podczas rozwoju układu wzrokowego u kotów oraz po udarze i w procesie starzenia się u ludzi. Jako jedna z pierwszych udowodniła istnienie kompensacyjnych zmian plastycznych w dorosłej korze mózgowej. Wprowadziła do polskiej neurobiologii metody autoradiograficznego mapowania aktywności funkcjonalnej mózgu i analizy obrazu.

Odbyła staże podoktorskie na University of Pennsylvania i University of Oxford. Była stypendystką wielu prestiżowych fundacji, takich jak: Alfred P. Sloan Foundation, Howard Hughes Medical Institute, Fulbright Foundation, Wellcome Trust czy McDonnell Foundation for Cognitive Neuroscience.

Jest inicjatorką stworzenia Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, członkiem zarządu Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA, członkiem rzeczywistym PAN i członkiem korespondentem PAU.

MK, źródło: SWPS

 

Dyskusja (0 komentarzy)