Aktualności
09 Kwietnia
Źródło: www.wum.edu.pl
Opublikowano: 2019-04-09

Prof. Marcin Ufnal odebrał Article Impact Award 2018

Podczas odbywającego się w Orlando w USA kongresu „Experimental Biology 2019” prof. Marcin Ufnal – kierownik Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – odebrał Article Impact Award 2018.

Nagroda przyznawana jest publikacji w American Journal of Physiology, która w danym roku wzbudziła największe zainteresowanie w otoczeniu naukowym i społecznym. Prof. Ufnal odebrał wyróżnienie od redaktora naczelnego American Journal of Physiology – Heart and Circulatory Physiolgy prof. Irvinga Zuckera jako autor korespondujący pracy „Chronic, low-dose TMAO treatment reduces diastolic dysfunction and heart fibrosis in hypertensive rats”. W czasie pierwszych czterech miesięcy od publikacji tekst został pobrany ponad 1700 razy, a informacja o pracy znalazła się na 15 międzynarodowych portalach ogólnonaukowych i znajduje się obecnie w 5% prac, które wzbudziły największe zainteresowanie spośród wszystkich śledzonych przez ALMETRIC.

Publikacja dotyczy wpływu TMAO – związku znajdującego się w rybach oraz wytwarzanego przez bakterie jelitowe – na układ krążenia. W zespole prowadzącym badania znaleźli się naukowcy z Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej: dr Tomasz Hutsch, dr Adrian Drapała, mgr Marta Gawryś-Kopczyńska, dr Marek Konop, lek. wet. Klaudia Bielińska, mgr Ewelina Zaorska, Emilia Samborowska; z Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych: dr Aleksandra Wyczałkowska-Tomasik i prof. dr hab. Leszek Pączek oraz prof. Michał Dadlez z Środowiskowego Laboratorium Spektrometrii Mas, IBB PAN. Badania są finansowane są ze środków Narodowego Centrum Nauki.

To już druga nagroda dla tej pracy, wcześniej została wyróżniona nagrodą APS select.

Źródło: WUM

 

Dyskusja (0 komentarzy)