Aktualności
08 Stycznia
Fot. Mirosław Kasprzyk
Opublikowano: 2020-01-08

Prof. Maria Poprzęcka z nagrodą „Nowych Książek”

Prof. Maria Poprzęcka z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała doroczną nagrodę „Nowych Książek”. Uhonorowano ją za tom esejów Impas – opowieść o współczesnej sztuce, jej twórcach i interpretatorach

Maria Poprzęcka jest historyczką i krytyczką sztuki, profesor zwyczajną na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się głównie sztuką nowoczesną, migracjami obrazów, ich „długim trwaniem”, związkami sztuk wizualnych z innymi dziedzinami twórczości. W jej dorobku królują eseje, m.in. Uczta bogiń. Kobiety, życie i sztuka”, Inne obrazy. Oko – widzenie – sztuka. Od Albertiego do Duchampa.

„Impas – opowieść o współczesnej sztuce, jej twórcach i interpretatorach to zbiór erudycyjnych, błyskotliwych i świetnie literacko pisanych rozpraw, dotykających nieoczywistych kwestii, jakie dają się odkryć w sztuce i refleksji nad nią. (…) Poprzęcka ujawnia tu nieopuszczającą nas, widzów i badaczy sztuki, bezradność i bezbronność wobec sztuki, która pozostaje ponad nami, a czasem przeciw i wbrew nam, wymykając się osądowi nawet najbardziej wytrawnych analiz. Żaden sąd o sztuce nie jest jedyny i ostateczny. Ta doskonale znana (…) zawodowym interpretatorom sztuki sentencja okazuje się kluczem także do Impasu Marii Poprzęckiej, która, jak wielu z nas, nie przyjmuje skrajnie radykalnego stanowiska Donalda Kuspita o końcu sztuki. Stanowisko to Maria Poprzęcka ostro kontruje. W obronie Sztuki oraz wyjścia z pozornego i pozorowanego impasu, w jakim niektórzy chcą ją widzieć” – napisała w recenzji Marta Leśniakowska („Nowe Książki” nr 12/2019).

Poprzęcka jest laureatką Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie eseju. W 2003 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej”, a w roku 2012 otrzymała złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za zasługi w zakresie ochrony dziedzictwa.

Nagroda „Nowych Książek” przyznawana jest przez zespół redakcyjny od 21 lat. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

źródło: IK

Dyskusja (0 komentarzy)