Aktualności
Sprawy nauki
09 Października
Źródło: NCBJ
Opublikowano: 2019-10-09

Prof. Mikko Alava dyrektorem Centrum Doskonałości NOMATEN

Prof. Mikko Alava objął stanowisko dyrektora Centrum Doskonałości NOMATEN. Będzie ono badać nowe materiały funkcjonalne.

Ta nowa instytucja naukowa została utworzona w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku w wyniku przyznania przez Unię Europejską funduszy w prestiżowym konkursie Teaming for excellence oraz dzięki wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Międzynarodowy Komitet Naukowy projektu rekomendował na dyrektora Centrum prof. Mikko Alavę. Jego kandydatura została wybrana spośród wielu zaproponowanych przez uznanych naukowców z całego świata i zyskała uznanie FNP.

– Jestem podekscytowany, że mogę objąć to stanowisko i pokierować Centrum NOMATEN tak, by stało się ono powszechnie docenianym w obszarze badań materiałów funkcjonalnych – mówi prof. Alava. – NOMATEN jest silnie wspierany przez podmioty finansujące polskie badania, w szczególności Fundację na rzecz Nauki Polskiej i goszczący placówkę NCBJ, ale mamy również dostęp do szerszych europejskich i międzynarodowych sieci badawczych dzięki CEA i VTT – partnerom z naszego projektu Teaming. Z niecierpliwością czekam na początkową fazę działalności Centrum i na pierwsze naukowe kamienie milowe oraz osiągnięcia.

Wkrótce powinni zostać wybrani liderzy naukowi i zespoły badawcze Centrum Doskonałości NOMATEN. Proces rekrutacji odbędzie się w drodze otwartej procedury konkursowej, która gwarantuje rekrutację najlepszych specjalistów.

Profesor Alava jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie fizyki materiałowej i fizyki komputerowej. Jest doktorem inżynierii jądrowej (Politechnika Helsińska); stopień naukowy otrzymał w 1983 roku za pracę z teorii fizyki plazmy termojądrowej. Od 2009 roku jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Aalto w Finlandii. Zainteresowanie badawcze profesora Alavy przeniosły się także na fizykę materiałów i zastosowania fizyki statystycznej w jej obszarze oraz na skomplikowane problemy obliczeniowe związane z analizą procesów pękania, tarcia, plastyczności i innych złożonych właściwości typowych materiałów funkcjonalnych. Ostatnio, w latach 2012–2017, był wicedyrektorem fińskiego krajowego Centrum Doskonałości w dziedzinie Nanonauki Obliczeniowej (Center of Excellence in Computational Nanoscience, COMP) na Uniwersytecie Aalto w Finlandii. Opublikował ponad 250 prac naukowych.

źródło: NCBJ

Dyskusja (0 komentarzy)