Aktualności
Opublikowano: 2017-06-02

Prof. Sergiy Filin z Honorową Nagrodą Międzynarodowej Akademii Termoelektryczności

Powstała w 1994 roku International Thermoelectric Academy (ITA), zrzeszająca obecnie ponad 80 naukowców z 28 krajów, którzy pracują w dziedzinie termoelektrycznego przekształcania energii, była wraz z Queen’s University of Belfast organizatorem XVII Międzynarodowego Forum Termoelektryczności. Tegoroczna jego edycja poświęcona została Williamowi Thomsonowi (Lordowi Kelvinowi), jednemu z twórców zjawisk termoelektrycznych, urodzonemu i pracującemu w Belfaście.

Wśród aktualnych kierunków działalności Akademii znajdują się: poszukiwania nowych, bardziej efektywnych materiałów termoelektrycznych połączone z badaniem ich właściwości, opracowywanie przemysłowych technologii zarówno rzeczonych materiałów, jak również ich modułów oraz praktyczne zastosowanie termoelektryczności obejmujące generację energii elektrycznej, termoelektryczne chłodzenie, klimatyzację i termometrię.

Podczas walnego zgromadzenia Akademii odbywającego się na zakończenie Forum przyznano Honorowe Złote Nagrody. W tym roku po raz pierwszy laureatem w kategorii „Wybitne osiągnięcia w termoelektryczności” został przedstawiciel naszego kraju, prof. dr hab. inż. Sergiy Filin z Wydziału Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Opracowane przez niego i jego zespół z Katedry Klimatyzacji i Transportu Chłodniczego termoelektryczne chłodziarki transportowe i witryny chłodnicze charakteryzują się najlepszymi wskaźnikami energetycznymi w swojej klasie, dzięki czemu mogą być konkurencyjne w stosunku do ich odpowiedników sprężarkowych.

az

(źródło: zut.edu.pl)

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Olga Tsymarna 12.10.2017 16:57

    Chcę pogratulować profesorowi Sergiu Filinu rocznicy jego powstania. I życzę zdrowia i dalszych sukcesów twórczych.