Aktualności
Sprawy nauki
26 Lipca
Źródło: MNiSW
Opublikowano: 2019-07-26

Prof. Wojciech Maksymowicz nowym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz został nowym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. „Przede mną moc nowych zadań i obowiązków!” – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Po dymisji Andrzeja Stanisławka jedynym wiceministrem w MNiSW pozostawał Sebastian Skuza. Wcześniej ze stanowisk w kierownictwie resortu odeszli: Piotr Dardziński (został prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz) i Piotr Müller (został rzecznikiem rządu). W miejsce tego ostatniego, jak poinformowała rzeczniczka MNiSW Katarzyna Zawada, 25 czerwca minister nauki Jarosław Gowin wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie prof. Wojciecha Maksymowicza – byłego członka zespołu doradczego ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Akt powołania na stanowisko podsekretarza stanu szef rządu wręczył w piątek 26 lipca. „Witamy na pokładzie” – napisał na Twitterze Jarosław Gowin. Nowy wiceminister będzie nadzorować w Departament Innowacji i Rozwoju oraz Departament Współpracy Międzynarodowej.

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz jest neurochirurgiem. Urodził się 24 maja 1955 roku we Włocławku. W 1980 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, na której uzyskał także stopień naukowy doktora (1988) i doktora habilitowanego (1994). W trakcie 12 lat pracy w Klinice Neurochirurgii Akademii Medycznej w Warszawie uzyskał specjalizację I i II stopnia w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii – odpowiednio w latach 1983 i 1987. Dodatkowo wiedzę neurochirurgiczną uzupełniał podczas 5-letniego Europejskiego Kursu Neurochirurgii organizowanego przez European Association of Neurosurgical Societies, który ukończył w Jerozolimie w 1992 roku.

W 1990 roku pracował naukowo w Klinice Neurochorurgii Wessex Neurological Center  Uniwersytetu w Southampton. W latach 1989–1992 sprawował funkcję sekretarza I kadencji Naczelnej Rady Lekarskiej. Od 1995 do 1997 był naczelnym redaktorem „Gazety Lekarskiej”. W październiku 1997 roku został powołany na stanowisko ministra zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka. Funkcję tę pełnił do marca 1999 roku.

W latach 1999–2007 kierował Kliniką Neurochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Na wniosek Rady Naukowej Wojskowego Instytutu Medycznego w 2006 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Współtworzył Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W latach 2007–2016 był jego dziekanem, prowadząc jednocześnie Katedrę Neurologii i Neurochirurgii, Klinikę Neurochirurgii oraz Laboratorium Badań nad Komórkami Macierzystymi. W marcu 2016 roku został prorektorem ds. zadań uczelni medycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Prof. Maksymowicz jest jednym z twórców „Budzika” – kliniki wybudzeń ze śpiączki dla dorosłych, otwartej pod koniec 2016 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. W pracy naukowej prowadził badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w terapii chorób neurodegeneracyjnych, m.in. stwardnienia zanikowego bocznego i stwardnienia rozsianego. W przypadku tej pierwszej choroby sukcesem było uzyskanie poprawy u 7 z 11 pacjentów. Ponadto wraz z profesorem Isao Moritą wszczepił 16 pacjentom w stanie minimalnej świadomości stymulatory, dzięki którym u trójki z nich udało się przywrócić świadomość.

Jest autorem ponad 120 publikacji i doniesień naukowych, a także laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

MK

źródło: akogo.pl, debata.olsztyn.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)