Aktualności
Sprawy nauki
19 Lipca
Źródło: www.uj.edu.pl
Opublikowano: 2019-07-19

Prof. Wojciech Załuski w Komitecie Wykonawczym IVR

Profesor Wojciech Załuski z Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego został nowym członkiem Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej. Wyboru dokonano podczas światowego kongresu tej organizacji, który odbył się w dniach 7–12 lipca na Uniwersytecie w Lozannie.

International Association for Philosophy of Law and Social Philosophy powstało 1 października 1909 roku w Berlinie. Ma na celu kultywowanie oraz promowanie filozofii prawa i filozofii społecznej na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Stowarzyszenie jest otwarte na przedstawicieli wszystkich powiązanych z powyższą tematyką dyscyplin naukowych. Zajmuje się m.in. organizacją kongresów, wykładów i innych spotkań naukowych. Jego regionalne sekcje posiadają autonomię finansową i samodzielnie organizują wydarzenia. Polski oddział powstał z inicjatywy prof. Jerzego Wróblewskiego, absolwenta Wydziału Prawa i Administracji UJ i został zarejestrowany w 1993 roku, obejmując swoją aktywnością wszystkie ośrodki akademickie w kraju.

Prof. Wojciech Załuski specjalizuje się w filozofii prawa, etyce, i psychologii moralnej. Jest autorem kilkunastu monografii, w tym Evolutionary Theory and Legal Philosophy (Edward Elgar, Cheltenham, UK 2009), Game Theory in Jurisprudence (Copernicus Center Press, Kraków 2013), Przeciw rozpaczy. O tragicznej wizji świata i sposobach jej przezwyciężenia (Copernicus Center Press, Kraków 2015), Etyczne aspekty doświadczenia czasu (WUJ, Kraków 2017), Law and Evil: The Evolutionary Perspective (Edward Elgar, Cheltenham, UK 2018) oraz wielu artykułów naukowych. Jest laureatem wielu nagród i stypendiów, m.in. Nagrody Polityki dla młodych naukowców, Max Weber Programme, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Łukasz Wspaniały, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)