Aktualności
19 Grudnia
Prof. Kofman w czasie wręczania nagrody, fot. Académie des sciences/YouTube.
Opublikowano: 2018-12-19

Profesor Włodek Kofman wyróżniony przez Francuską Akademię Nauk

Wybitny polski uczony, profesor Włodek Kofman, został wyróżniony nagrodą im. André Lallemanda przyznawaną przez Francuską Akademię Nauk za osiągnięcia w dziedzinie badań kosmicznych.

W uzasadnieniu decyzji podano, że nagroda stanowi dowód uznania za wkład w badania Marsa i komety 67P/Czuriumow–Gierasimienko, których dokonano za pomocą radarów niskiej częstotliwości MARSIS (misja kosmiczna Mars Express) i CONSERT (misja kosmiczna Rosetta). W szczególności podkreślone zostało nowatorskie zastosowanie tomografii radarowej do badania wnętrza komet. Profesor Kofman jest kierownikiem (principal investigator) zespołu naukowego eksperymentu CONSERT oraz członkiem (co-investigator) zespołu naukowego eksperymentu MARSIS.

Prof. Kofman jest członkiem Zakład Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii w Centrum Badań Kosmicznych PAN i jednocześnie dyrektorem do spraw badań w Institut de Planétologie et d’Astrophysique w Grenoble. Od roku 2010 jest honorowym członkiem Royal Astronomical Society. Imieniem profesora nazwana została planetoida (13368) Wlodekofman.

Nagroda im. André Lallemanda (Prix Lallemand) przyznawana jest co trzy lata. Honoruje wybitnych naukowców za prace z różnych dziedzin astronomii, preferując te badania, które mogą mieć zastosowane także w innych dziedzinach nauki. Nazwanie nagrody nazwiskiem francuskiego badacza André Lallemanda (1904–1978) upamiętnia jego pionierski wkład  w zastosowanie fotopowielaczy w obserwacjach astronomicznych.

Źródło: CBK PAN

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)