Aktualności
Sprawy nauki
04 Stycznia
Źródło: media.sggw.pl
Opublikowano: 2018-01-04

Projekt Prof. Król doceniony przez ERC

Dr hab. Magdalena Król, prof. SGGW, w 2016 r. otrzymała prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań (ERC) o wartości ponad 1,4 mln euro. Projekt został wybrany jako jeden z najciekawszych projektów badawczych w tym dziesięcioleciu.

Dzięki uzyskanej dotacji na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW powstało laboratorium Król Lab. Pracujący w nim zespół naukowców przez pięć lat będzie prowadził projekt badawczy mający na celu wyjaśnienie zjawiska biologicznego odkrytego przez prof. Magdalenę Król. Podczas wieloletniej pracy naukowej związanej z badaniem nowotworów zauważyła ona, że pewne komórki układu immunologicznego przekazują komórkom nowotworowym specyficzną grupę białek i wpadła na pomysł wykorzystania tej wiedzy w praktyce onkologicznej. Ten mechanizm prawdopodobnie może zostać wykorzystany do precyzyjnego dostarczania leków niszczących nowotwór bezpośrednio do guza. Jeśli te przypuszczenia się potwierdzą, czeka nas przełom w terapii onkologicznej.

Jak duża jest szansa? O przyznaniu grantu ERC decyduje grono wybitnych naukowców. Statystycznie aż 20% wyróżnionych w ten sposób projektów badawczych doprowadziło do prawdziwego przełomu w nauce, a wyniki 50% przyczyniły się do znacznego postępu.

Dorobek naukowy prof. Magdaleny Król był już wcześniej zauważany i doceniany. Jest mi.in. laureatką nagrody naukowej tygodnika „Polityka” (2013) oraz zwyciężczynią plebiscytu „Polacy z werwą” w kategorii nauka (2014).

Więcej o dorobku naukowym i badaniach prowadzonych przez prof. Magdalenę Król można przeczytać na stronie http://www.media.sggw.pl/pr/326140/praca-naukowa-to-moje-hobby.

O pracy zespołu prof. Magdaleny Król i innych naukowcach z SGGW zajmujących się diagnostyką i terapią nowotworów można przeczytać w artykule http://www.media.sggw.pl/pr/343471/naukowcy-z-sggw-opracowuja-nowe-metody-walki-z-rakiem.

Źródło: SGGW

Dyskusja (0 komentarzy)