Aktualności
Sprawy nauki
21 Grudnia
Opublikowano: 2020-12-21

Propozycja dzielonych wyjazdów w programach NAWA

Wprowadzenie tur wyjazdowych w niektórych programach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej postuluje w najnowszej uchwale Rada Młodych Naukowców.

Jak ocenia RMN jedną z podstawowych barier mobilności naukowców w zakresie wyjazdów/staży zagranicznych jest potrzeba stabilizacji życiowej. U naukowców, którzy są na etapie zakładania rodziny, powoduje ona często niechęć do długoterminowych wyjazdów zagranicznych, skutkujących m.in. długotrwałą rozłąką z najbliższymi. Z problemem tym mierzą się badacze na całym świecie. Rada Młodych Naukowców wskazuje, że w związku z tym niektóre programy mobilnościowe przewidują w innych krajach dodatkowe ułatwienia, takie jak np. możliwość podzielenia pobytu stypendialnego na tury wyjazdowe. Rozwiązanie takie oferuje chociażby program stypendialny
niemieckiej Fundacji im. Alexandra von Humboldta przeznaczony dla doświadczonych badaczy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich naukowców, również zmagających się z podobnymi niedogodnościami, RMN zaproponowała w najnowszej uchwale wprowadzenie możliwości podzielenia przez beneficjentów programów NAWA wyjazdów zagranicznych na tury wyjazdowe.

Proponujemy, aby naukowcy mogli podzielić swoje wyjazdy na maksymalnie 3 takie tury. Naszym zdaniem rozwiązanie to uczyniłoby stypendia mobilnościowe NAWA jeszcze bardziej przyjaznymi dla polskich badaczy i przyczyniłoby się do wzrostu mobilności tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na jednolite wyjazdy długoterminowe – napisała Rada Młodych Naukowców.

Tego typu rozwiązanie, jak wskazano w uchwale, mogłoby zostać zastosowane w programie im. M. Bekkera, którego celem jest zwiększenie mobilności międzynarodowej naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych w polskich uczelniach oraz jednostkach naukowych poprzez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w renomowanych zagranicznych ośrodkach na całym świecie. Wyjazdy w nim trwają od 3 do 12 miesięcy.

MK

Uchwała Rady Młodych Naukowców

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: