Aktualności
Sprawy nauki
25 Września
Opublikowano: 2023-09-25

Przedwyborcza debata ekspertów o polityce naukowej

Debata ekspertów zakończy cykl spotkań „Co tam, PANie, w polityce naukowej?”, w trakcie których przedstawiciele poszczególnych partii politycznych przedstawiali koncepcje swoich ugrupowań dotyczące tego właśnie obszaru. Rozmowa, którą poprowadzi prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN, odbędzie się 26 września o godz. 18:00.

W przeprowadzonych dotąd rozmowach z przedstawicielami Partii Razem, Polski 2050, Centrum dla Polski (Trzecia Droga), Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Nowej Lewicy (dostępne na: www.pan.pl/podcasty) mówiono o wyzwaniach w polityce naukowej. Politycy prezentowali pomysły swoich ugrupowań politycznych na skuteczne wsparcie badań naukowych, finansowanie młodych badaczy czy wykorzystanie dorobku naukowego w rozwiązywaniu problemów społecznych. Zastanawiano się również nad zwiększeniem zaangażowania nas wszystkich w kreowanie i realizację polityki naukowej.

Cykl  „Co tam, PANie, w polityce naukowej?” zwieńczy debata podsumowująca, w której zaproszeni eksperci odniosą się do tych pomysłów. Zastanowią się, w jaki sposób przedstawione koncepcje mogą wpłynąć na politykę naukową państwa w kolejnych latach. Goście będą dyskutować też o możliwości wypełnienia prezentowanych deklaracji i kosztach, jakie to za sobą niesie. Porozmawiają o tym, czy są to tylko przedwyborcze obietnice, czy może jest realna szansa na tak bardzo oczekiwane przez całe środowisko naukowe zmiany.

W debacie udział wezmą:

  • prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk, biolog, badacz i popularyzator nauki związany z Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziałem Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego;
  • prof. Marta Miączyńska, dyrektorka Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, genetyczka specjalizująca się w biologii komórki;
  • prof. Zbigniew Błocki, p.o. dyrektora Narodowego Centrum Nauki, matematyk specjalizujący się w analizie zespolonej, związany z Uniwersytetem Jagiellońskim;
  • dr hab. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej, ekonomista, przewodniczący Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP;
  • dr hab. Dominik Antonowicz z Katedry Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmuje się badaniem globalnych trendów w polityce wobec nauki oraz szkolnictwa wyższego, a także zarządzaniem instytucjami akademickimi.

Debatę poprowadzi prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN. Będzie ją można śledzić na kanale YouTube. Odbędzie się wre wtorek, 26 września, o godz. 18:00.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Maciek 25.09.2023 22:31

    Bardzo cenna i ciekawa inicjatywa. Według mnie najlepiej jak dotąd w sensie merytorycznym do rozmowy z prof. Dariuszem Jemielniakiem była przygotowana pani Dorota Olko. Pozostali wypadli tak sobie.