Aktualności
Sprawy nauki
20 Stycznia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-01-20

Przy Politechnice Poznańskiej powstanie Centrum AI

Narodowe Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa powstanie przy Politechnice Poznańskiej. Jego celem będzie rozwój potencjału polskiego środowiska akademickiego oraz innych instytucji publicznych w zakresie AI i Cyber Security. 

W Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się spotkanie poświęcone utworzeniu nowej jednostki. Wzięli w nim udział m.in.: dr hab. Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki, Jadwiga Emilewicz – posłanka na Sejm RP, prof. Jacek Semaniak – prezes Głównego Urzędu Miar, prof. Roman Słowiński – wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, Justyna Orłowska – pełnomocniczka ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej i pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, dr inż. Jarosław Protasiewicz – dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Prezentację koncepcji Narodowego Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa przedstawił prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

Podczas spotkania rozmawiano o korzyściach, jakie płyną z utworzenia NCSIiC, m.in. zbudowanie unikalnej infrastruktury AI i CS oraz obszarów pokrewnych, w ramach których Polska byłaby liderem Europy Środkowo-Wschodniej z możliwością oddziaływania na całą Europę, w szczególności rejon Trójmorza, Bałkany i inne regiony. Utworzenie jednostki to także szansa na wzrost konkurencyjności polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz popularyzacja i rozwój sztucznej inteligencji w zakresie rozwiązywania zagadnień z takich dziedzin, jak: medycyna, bezpieczeństwo, inżynieria, analityka ekonomiczna, przemysł, handel, usługi.

Centrum, działające przy Politechnice Poznańskiej i pod patronatem ministra edukacji i nauki, ma łączyć wiele ośrodków akademickich i badawczo-rozwojowych. Jedną z pierwszych inicjatyw będzie zakup komputera kwantowego (którego wartość wynosi około 250 mln zł), co pozwoli rozwijać umiejętności polskich naukowców, ale również przyciągać najlepszych badaczy, aby mogli prowadzić u nas swoje analizy. Eksperci szacują, że do 2025 roku wartość globalnego rynku AI wzrośnie do przeszło 190 mld dolarów, a rozwiązania na niej oparte wdroży aż 97 proc. największych międzynarodowych firm. Szef resortu nauki zapowiedział utworzenie ministerialnego programu na rzecz badań aplikacyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. To szczególnie ważne w kontekście nowych zagrożeń cybernetycznych.

W trakcie spotkania poruszano również kwestię zwiększenia cyberbezpieczeństwa państwa, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa danych (transmisji, przetwarzania i przechowywania), bezpieczeństwa e-tożsamości czy aplikacji służących społeczeństwu. Wskazywano również na możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w metrologii. Działalność centrum byłaby w tym zakresie uzupełnieniem działań Polskiej Unii Metrologicznej.

MK, źródło: MEiN

 

Dyskusja (0 komentarzy)