W dniach 21–22 listopada w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Przygody umysłu 2019” (Learning Adventures). Tegoroczne wydarzenie poświęcone jest roli przedmiotów i urządzeń w procesie uczenia się i nauczania. Trwa rejestracja prelegentów.
Większość realnych doświadczeń – eksperymentów, którym towarzyszył fizyczny kontakt z teleskopem, probówką, pochylnią – przenieśliśmy do książek lub przestrzeni wirtualnej. Jak, ucząc się w ten sposób, sprostamy realnym wyzwaniom współczesnego świata: niszczeniu planety czy globalnemu ociepleniu? Czy technologie wokół nas ułatwiają czy wymuszają uczenie się przez całe życie? Jakie wyzwania stawiają nowoczesne pomoce edukacyjne – zestawy, mikrokontrolery, aplikacje – rodzicom, edukatorom i osobom uczącym się? Jaką rolę w uczeniu się – dorosłych i dzieci – odgrywa zabawa z użyciem pomocy naukowych? Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestniczy konferencji „Przygody umysłu 2019”.
Wydarzenie skierowane jest do naukowców, badaczy, przedstawicieli centrów nauki, specjalistów ds. badań i rozwoju, pedagogów, nauczycieli, studentów oraz wszystkich zainteresowanych innowacyjnymi badaniami nad procesami uczenia się. Program obejmuje wystąpienia gości specjalnych, prelegentów, warsztaty oraz BADNIGHT! – imprezę, w trakcie której naukowcy z godnością opowiadają o swoich inspirujących niepowodzeniach.
Konferencja będzie się skupiać na pięciu obszarach związanych z rolą pomocy naukowych i wszelkich innych przedmiotów w kontekście uczenia się:
Organizatorzy zaprosili do udziału znanych i cenionych naukowców. Wykłady wygłoszą m.in.: profesor Manu Kapur z ETH Zurich w Szwajcarii (o produktywnych niepowodzeniach w projektowaniu i uczeniu się) czy prof. Ricardo Nemirovsky z Manchester Metropolitan University (o relacji między emocjami i aktywnością poznawczą w uczeniu się).
Udział w konferencji jest płatny. Zgłoszenia prelegentów przyjmowane są do 10 lipca 2019. Czas na zgłoszenia publiczności mija 30 września 2019. Formularze zgłoszeniowe oraz informacje szczegółowe dostępne są na stronie: www.adventures.kopernik.org.pl.
Organizatorzy: Centrum Nauki Kopernik, New York Hall of Science oraz Uniwersytet SWPS w Warszawie. Patron honorowy: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
MK