Aktualności
Sprawy nauki
12 Czerwca
Źródło: radioszczecin.pl
Opublikowano: 2017-06-12

Przyznano Zachodniopomorskie Noble 2016

Naukowcy opracowujący m.in. metodę kosmologicznego pomiaru światła, udoskonalający technologię przetwórstwa ryb czy badający materiały ceramiczne zastosowane do budowy zbiorników przewożących gaz płynny LNG otrzymali w niedzielę Zachodniopomorskie Noble.

Zachodniopomorskie Noble to najważniejsza naukowa nagroda regionu, przyznawana od 2000 r. za wdrożone patenty i za publikacje, które ukazały się w najbardziej prestiżowych pismach naukowych na świecie.

Kapituła konkursu w tym roku wybrała badaczy w siedmiu dziedzinach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i nauk o morzu. Nagrody otrzymali naukowcy z czterech szczecińskich uczelni: Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Morskiej.

„W codziennym bieganiu nauka kompletnie ginie, zupełnie o niej zapominamy, a Zachodniopomorskie Nobel są po to, aby zrobić przerywnik i by dotarło do naszej świadomości, że ten obszar istnieje, jest ważny i rokuje” – powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej prof. Jan Lubiński z kapituły konkursu.

W dziedzinie nauk o morzu nagrodę otrzymał prof. Ryszard Buczkowski z Akademii Morskiej za zaawansowane obliczania konstrukcji z materiałów ceramicznych, które mogą być stosowane do budowy zbiorników przewożących gaz płynny LNG. „Takie zbiorniki muszą się charakteryzować wytrzymałością zmęczeniową i odpornością na zmiany temperatur, gdyż jest w nich przewożony gaz w stanie skroplonym w temperaturze minus 163 stopni” – powiedział.

Dr hab. nauk zdrowotnych Izabela Gutowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymała Zachodniopomorskiego Nobla za próbę wyjaśnienia mechanizmów molekularnego i biochemicznego toksycznego wpływu różnych substancji na organizm. Jak dodała, jej zespół badawczy zajmuje się m.in. negatywnym wpływem ołowiu i fluoru.

Zajmujący się badaniami nad technologią przetwórstwa ryb dr hab. inż. Mariusz Szymczak (ZUT), nagrodzony został w dziedzinie nauk rolniczych. „Moim osiągnięciem jest wykrycie trzech enzymów w kwaśnych solankach rybnych, tzw. kąpielach marynujących, które w dotychczasowych opiniach miały nie występować. Enzymy ze względu na unikalne właściwości idealnie nadają się do całego przemysłu spożywczego” – tłumaczył naukowiec.

W dziedzinie nauk ekonomicznych nagrodę otrzymał dr inż. Jarosław Jankowski (ZUT), który przeprowadził wraz z zespołem cykl badań związanych z mediami społecznościowymi oraz oddziaływaniem reklamy na procesy kognitywne.

Prof. Marek Gryta (ZUT) został wyróżniony Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie nauk technicznych za zastosowanie procesów membranowych do oczyszczania wody. „Woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem i dlatego zawiera mnóstwo zanieczyszczeń, które akumulują się w naszym organizmie i szkodzą. Dobrze by było, że podobnie jak w Paryżu, także w Szczecinie, stosowana była nanofiltracja przy produkcji wody” – wyjaśnił.

Włoski fizyk dr Vincenzo Salzano pracujący na Uniwersytecie Szczecińskim nagrodzony został w dziedzinie nauk podstawowych za nowatorską metodę kosmologicznego pomiaru światła. Jak tłumaczył zmienność tej prędkości można wiązać z pojawieniem się nowych zjawisk fizycznych w kosmosie i pomoże rozwiązać niektóre zagadki ewolucji.

Wśród nagrodzonych znalazł się także dr hab. Łukasz Kołoczek w Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie nauk humanistycznych. Otrzymał on nagrodę za publikację pod tytułem „Być czy mieć. Próba transpozycji projektu +Przyczynków do filozofii+ Martina Heideggera”.

Kandydatów do nagrody zgłaszają rektorzy uczelni wyższych Pomorza Zachodniego oraz członkowie Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki, którzy są organizatorami wydarzenia. Pula nagród dla laureatów wynosi 90 tys. zł. i jest ona pokrywana z budżetu miasta i województwa.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)