-->
Ponad 137 mln zł przeznaczono na program Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w latach 2016–2018. Za sumę tę sfinansowano 234 projekty.
Kończąca swoją kadencję Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki podsumowała swoje dokonania. Rada NPRH to zespół doradczy ministra nauki, składający się z 12 osób reprezentujących różne dyscypliny oraz ośrodki, którego rolą jest przygotowanie założeń, celów i procedur konkursowych oraz nadzorowanie ich realizacji. Sam program zainicjowano w związku z koniecznością wprowadzenia do polskiego systemu grantowego finansowania długoterminowych wieloletnich projektów badawczych o charakterze dokumentacyjnym i edytorskim. Tym samym wypełniono lukę w tym systemie, czyniąc NPRH instrumentem, którego zakres uzupełnia pokrycie wszystkich typów działalności naukowej w humanistyce obejmującej następujące dyscypliny: archeologia, bibliologia i informatologia, etnologia, filozofia, historia, historia sztuki, językoznawstwo, kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o rodzinie, nauki o sztuce, nauki o zarządzaniu, religioznawstwo i nauki teologiczne.
Przedstawiciele kończącej właśnie swoją kadencję Rady NPRH przypominają, że o ile w latach 2010–2015 w programie, oprócz badań dokumentacyjno-edytorskich finansowano także badania podstawowe, co powodowało w rezultacie nieprzejrzystość i niespójność systemu grantowego w Polsce, o tyle od roku 2016 zmieniono formułę, ograniczając ją do dwóch stałych modułów:
Wprowadzono też dodatkowy moduł o nazwie Fundamenty, w którym przeprowadzono dwa konkursy o tematach zamawianych: „Epoka jagiellońska i jej dziedzictwo w I Rzeczypospolitej do 1795 roku” oraz „Odrodzona po latach niewoli – kompendia wiedzy: encyklopedie, słowniki, leksykony, katalogi, etc.”.
W sumie w latach 2016–2018 ze środków NPRH sfinansowano 234 projekty na łączną kwotę 137 402 555 zł. W module Dziedzictwo narodowe do realizacji skierowano 93 wnioski, w modułach Uniwersalia 2.1 i 2.2. odpowiednio 91 i 39, zaś w module Fundamenty 11.
W podsumowaniu swojej kadencji członkowie Rady przypominają o kilku istotnych zmianach, które wprowadzili do procedury oceny wniosków, m.in. kilkustopniową transparentną procedurę, nowe formularze składania wniosków i oceny online, które eliminują przypadkowość punktacji, dwa konkursy w roku (wiosenny i jesienny). Zaznaczono przy tym, że choć zmiany są zgodne z najwyższymi standardami obowiązującymi w systemach grantowych, nie gwarantują nikomu – co zrozumiałe – satysfakcji z opinii recenzentów i ekspertów. „Rada tych opinii nie komentuje, wymaga jedynie od recenzentów ich rzetelnego uzasadnienia” – piszą ustępujący członkowie Rady NPRH.
Dodają, że różnorodny profil tematyczny wniosków skłonił ich do ustalenia zakresu tematów w każdym konkursie, co znacznie ułatwiło przygotowanie projektów przez starających się o grant. Na podstawie blisko dwustu propozycji otrzymanych od środowiska humanistycznego, uruchomiono w ciągu mijającej kadencji takie obszary, jak:
Na koniec reprezentujący Radę w kadencji 2016–2018 zwracają się z prośbą o wskazanie pod adres priorytety.NPRH@nauka.gov.pl najważniejszych tematów, które powinny być priorytetami w finansowaniu projektów w następnych latach. Przygotowanie takiej listy będzie jednym z pierwszych zadań nowej Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
MK
Podsumowanie działalności Rady NPRH w kadencji 2016–2018
Członkowie Rady NPRH w kadencji 2016–2018: