Aktualności
Sprawy nauki
10 Października
Opublikowano: 2019-10-10

Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wiceprezydentem VUA

Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady został wiceprezydentem Visegrad University Association. Wyboru dokonano podczas Walnego Zgromadzenia VUA na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej i Farmacji w słowackich Koszycach.  

Stowarzyszenie Uniwersytetów Grupy Wyszehradzkiej zostało powołane w listopadzie 2011 roku na Słowackim Uniwersytecie Rolniczym w Nitrze. Należą do niego przedstawiciele uniwersytetów z krajów Grupy Wyszehardzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) oraz regionów współpracujących. Ideę współpracy w ramach stowarzyszenia poparły uczelnie i instytucje m.in. z Tajlandii, Indii, Turcji, Mołdawii, Włoch, USA i Niemiec. W sumie do VUA należy już 60 podmiotów z 22 krajów. Głównym celem organizacji jest promowanie współpracy między uniwersytetami będącymi członkami VUA w zakresie edukacji i badań, a także wymiany studentów i pracowników.

Polskę reprezentują w stowarzyszeniu rektorzy pięciu uczelni: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (prof. Wiesław Bielawski), Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (prof. Ryszard J. Górecki), Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (prof. Tomasz Topoliński), Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (prof. Tamara Zacharuk) oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (prof. Włodzimierz Sady). I właśnie prof. Sady znalazł się w gronie nowych wiceprezydentów VUA, wybranych na czteroletnią kadencję podczas Walnego Zgromadzenia w Koszycach. Obok niego wiceprezydentami zostali: prof. dr László Palkovics, rektor Uniwersytetu Świętego Stefana (Węgry) i prof. dr Aleksander Władimirowicz Turiański, rektor Państwowego Uniwersytetu Rolniczego w Biełgorodzie im. W. Gorina (Federacja Rosyjska). Prezydentem VUA jest prof. Peter Bielik ze Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)