Aktualności
Sprawy nauki
16 Lipca
Opublikowano: 2020-07-16

Rektorzy krytycznie o wypowiedziach polityków na temat końca epidemii

Stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii w Polsce i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcje COVID-19 w okresie letnim są zdecydowanie przedwczesne i wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii – napisali we wspólnym oświadczeniu rektorzy uczelni medycznych.

Ostatnie wypowiedzi, zwłaszcza niektórych polityków, na temat epidemii COVID-19 i rzekomego sukcesu na polu walki z koronawirusem skłoniły przedstawicieli świata akademickiego do zabrania głosu w tej sprawie. Ich zdaniem mówienie o rychłej perspektywie końca epidemii jest zdecydowanie przedwczesne. „Stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii w Polsce i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcje COVID-19 w okresie letnim (…) wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii” – piszą rektorzy uczelni medycznych.

Dodają przy tym, że „aktualnie jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania COVID-19 jest utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony dróg oddechowych, szczególnie w pomieszczaniach zamkniętych oraz badania molekularne w kierunku zakażenia SARS-CoV-2”. Autorzy listu apelują o przestrzeganie powyższych zasad, a także o rozwagę i odpowiedzialność w wypowiedziach oraz zachowaniach osób mających duży wpływ na opinię publiczną, w szczególności przedstawicieli rządu, parlamentu, mediów i pracowników systemu opieki zdrowotnej.

Podkreślają również – w nawiązaniu do przemówień z ostatniej kampanii wyborczej – że „szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki zachorowań i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy”.

Pod listem podpisali się: prof. Tomasz Grodzicki – prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, prof. Sergiusz Nawrocki – prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Mirosław Wielgoś – rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Ryszard Gellert – dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prof. Andrzej Tykarski – rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. Piotr Ponikowski – p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. Andrzej Drop – rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Jacek Manitius – prorektor ds. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dyskusja (0 komentarzy)