W minioną sobotę przeprowadzone zostały państwowe egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Przystąpiło do nich 6 058 osób, z czego pozytywny wynik uzyskało 3 669 osób.
Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, w całym kraju pracowało 51 komisji egzaminacyjnych. Kandydaci na aplikantów w czasie 150 minut rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań, zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Do uzyskania pozytywnego wyniku konieczne było udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań. Akty prawne będące podstawą pytań zostały podane do publicznej wiadomości już w marcu br. Wykazy zawierające te akty prawne liczyły od 44 do 51 pozycji.
Według wstępnych informacji uzyskanych od przewodniczących komisji egzaminacyjnych do egzaminów przystąpiło:
W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Łodzi (72%) oraz w komisji egzaminacyjnej w Krakowie (71,3%), najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Toruniu (44,4%).
Odnośnie do egzaminu na aplikację radcowską, najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Poznaniu (71,2%), najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Koszalinie (34,8%).
W przypadku egzaminu na aplikację notarialną, najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Warszawie (62,2%), najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej we Wrocławiu (46,3%).
Na aplikację komorniczą w trzech komisjach odnotowano porównywalne wyniki egzaminu: w Krakowie – 87,5%, w Poznaniu – 86,8%, w Warszawie – 87,1%.
Osoby, które otrzymały z egzaminu wynik pozytywny, będą uprawnione – w okresie 2 lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu – do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów i rozpoczęcia aplikacji.
MK, źródło: MS