Aktualności
Sprawy nauki
20 Maja
Opublikowano: 2024-05-20

RMN: Zawieszenie kształcenia doktoranta także z powodu choroby i rehabilitacji

Rozszerzenie ustawowego zapisu, na mocy którego istnieje możliwość zawieszenia kształcenia na wniosek doktoranta, postuluje Rada Młodych Naukowców. W nowym brzmieniu jako podstawę do zawieszenia dodano chorobę i okres rehabilitacji.

W najnowszej uchwale Rada Młodych Naukowców zasugerowała zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zakresie zawieszenia kształcenia na wniosek doktoranta. Obecnie podstawą do złożenia wniosku o zawieszenie kształcenia jest wyłącznie prawo do urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Jak zauważają członkowie RMN, wśród tych opcji brakuje zawieszenia kształcenia ze względu na stan chorobowy lub okres rehabilitacji. podczas którego powinno przysługiwać świadczenie chorobowe bądź rehabilitacyjne. Dlatego Rada postuluje nowelizację art. 204 ust. 3 ustawy PSWiN w następującym brzmieniu:

Kształcenie, na wniosek doktoranta, jest zawieszane na okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego oraz okres pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej, trwającą co najmniej 28 dni, określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

W uchwale zwrócono uwagę, że nagły, nieszczęśliwy wypadek powodujący uszczerbek na zdrowiu znacząco ogranicza możliwość realizacji założeń indywidualnego planu badawczego. Co więcej, ograniczenie okresu wypłaty
stypendium do maksymalnie 4 lat oraz czasowe ograniczenie możliwości realizacji badań z powodu stanu chorobowego, może pozbawić doktoranta środków do życia po upływie tego okresu. Z tego względu Rada postuluje także nowelizację art. 209 ust. 6 ustawy PSWiN w następującym brzmieniu:

W okresie zawieszenia kształcenia do ustalenia wysokości stypendium doktoranckiego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ustalania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, z tym że przez podstawę wymiaru zasiłku rozumie się wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego, przysługującego w dniu złożenia wniosku o zawieszenie.

Zważywszy na konieczność zabezpieczenia środków finansowych na świadczenie chorobowe i rehabilitacyjne w sytuacji wystąpienia takiej ewentualności, składka na ubezpieczenie chorobowe – zdaniem RMN – powinna stać się obowiązkowa.

MK

Uchwała Rady Młodych Naukowców

Dyskusja (0 komentarzy)