Aktualności
Sprawy nauki
09 Maja
Fot. Paweł Jaskółka
Opublikowano: 2022-05-09

Rozdano medale AMP w siatkówce, trójboju i karate

Akademickie Mistrzostwa Polski przekroczyły półmetek. W miniony weekend rozdano trzy kolejne komplety medali. O tytuły walczyli reprezentanci karate, trójboju siłowego i siatkówki.

Zwycięstwem siatkarzy Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu i siatkarek Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie zakończył się turniej finałowy rozgrywany w Poznaniu. W finale rywalizacji mężczyzn broniący tytułu opolanie pokonali Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie 3:0 (25:23, 25:19, 26:24). Po brąz sięgnęła Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie wygrywając po zaciętym boju z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie 3:2 (25:19, 25:17, 20:25, 22:25, 15:10).

U pań najlepsza okazała się Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie, która w decydującym meczu zwyciężyła 3:0 (25:20, 25:10, 25:17) Akademię Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Na najniższym stopniu podium stanęli zawodni Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, którzy pokonali Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie 3:1 (25:9, 15:25, 25:22, 25:15).

Katowice były miejscem zmagań w trójboju siłowym klasycznym. W zawodach wzięło udział 318 zawodników i 146 zawodniczek, rywalizujących w przysiadzie ze sztangą, wyciskaniu na leżąco oraz w martwym ciągu. Najlżejsze specjalności u pań zdominowały przedstawicielki uniwersytetów. W kategorii do 52 i do 57 kg triumfowały siostry Aleksandra i Gabriela Blajer z Uniwersytet Rzeszowskiego. Z kolei złote medale w wadze do 63 i 69 kg trafiły do rąk zawodniczek AWF-ów – odpowiednio Martyny Wystemp (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) oraz Aleksandry Łukasik (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie). W kategorii do 76 kg zwyciężyła Agata Sitko z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a do 84 kg – Joanna Sałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z kolei w wadze powyżej 84 kg najlepsza była Agata Kwiatkowska z Collegium Humanum w Rzeszowie.

Na podium w najniższych kategoriach u mężczyzn przeważali reprezentanci szkół technicznych. Złoto w wadze do 59 kg zdobył Shamte Ndiaye z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a pozostałe miejsca medalowe obsadzili Dawid Leśniak z Politechniki Opolskiej i Bartosz Kubinka z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zwycięzcą w kategorii do 66 kg okazał się Michał Jasak z Politechniki Warszawskiej. Z kolei tytuł w kategorii do 74 kg obronił Kamil Linstedt z Politechniki Gdańskiej, bijąc z wynikiem 253 kg rekord AMP-ów. Kolejne z rzędu złoto zdobył jego uczelniany kolega. Marcin Statkiewicz, ubiegłoroczny triumfator w kategorii do 93 kg, tym razem triumfował w wadze do 105 kg. Najlepszy w kategorii do 120 kg był z kolei Jędrzej Żukowski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Medale w najcięższej specjalności powyżej 120 kg trafiły zaś do rąk zawodników z uniwersytetów, a nowym mistrzem okazał się Jakub Brożek (Uniwersytet Warszawski).

W kategorii open na najlepszą zawodniczkę wybrano Sitko (PG), która wyprzedziła Sałek (UJ) i Aleksandrę Blajer (URz). Najlepszym zawodnikiem został z kolei Żukowski (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) przed Statkiewiczem i Linstedtem (obaj PG).

W klasyfikacji drużynowej kobiet najlepszy okazał się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Druga była Politechnika Gdańska, a trzecia – Politechnika Śląska w Gliwicach. Z kolei wśród mężczyzn triumfowała Politechnika Gdańska przed Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie i Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W Akademickich Mistrzostwach Polski w karate, które po raz pierwszy odbyły się w Warszawie, bezkonkurencyjna w w klasyfikacji drużynowej okazała się Politechnika Łódzka, broniąc tytuł sprzed roku. Łodzianie z dużą przewagą wyprzedzili Politechnikę Białostocką i Uniwersytet Gdański. W imprezie uczestniczyło blisko 100 uczestników z 34 uczelni. W sobotę rywalizowali w konkurencjach kata drużynowym i indywidualnym, a także kumite drużynowym. Kolejnego dnia walczono o medale w kumite indywidualnym i 10 kategoriach wagowych.

MK, źródło: www.pasja.azs.pl

Dyskusja (0 komentarzy)