Aktualności
Sprawy nauki
15 Marca
Fot. Paweł Piotrowski
Opublikowano: 2023-03-15

Skarb narodowy Ukrainy w Uniwersytecie Wrocławskim

Metropolita perejasławski i wiszniewski Ołeksandr Drabynko przekazał Uniwersytetowi Wrocławskiemu faksymile słynnego „Ewangeliarza peresopnickiego” – XVI-wiecznego rękopisu uznawanego za skarb narodowy Ukrainy. To symboliczne podziękowanie za zaangażowanie uczelnianej wspólnoty w pomoc uchodźcom wojennym.

Uczelnia wzbogaci swe zbiory o kopię „Ewangeliarza peresopnickiego” – bogato iluminowanego rękopisu zawierającego na 482 pergaminowych kartach najstarszy zachowany przekład czterech Ewangelii z języka starocerkiewnosłowiańskiego na staroruski. Manuskrypt powstał w latach 1556–1561 z inicjatywy fundacji księżnej wołyńskiej Anastazji Zasławskiej. Ewangeliarz przechowywany był do 1701 r. w prawosławnym monasterze w Peresopnicy, następnie przekazany przez hetmana Iwana Mazepę soborowi katedralnemu w Perejasławiu. Od 1948 r. stanowi część zbiorów specjalnych Ukraińskiej Biblioteki Narodowej im. Wiernadskiego w Kijowie. Wykorzystując „Ewangeliarz” prezydenci Ukrainy dokonują zaprzysiężenia po wyborze na urząd.

Faksymile słynnego „Ewangeliarza peresopnickiego” zostało przekazane rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Robertowi Olkiewiczowi przez metropolitę perejasławskiego i wiszniewskiego Ołeksandra Drabynkę, wiceprzewodniczącego Komisji Synodalnej ds. stosunków międzychrześcijańskich Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Podarowany egzemplarz jest jednym z tysiąca wydanych w 2008 r. z wykorzystaniem płatków 24-karatowego złota.

Metropolita podkreślił, że dar ten jest symbolicznym gestem wdzięczności za zaangażowanie wspólnoty Uniwersytetu Wrocławskiego w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. W uroczystym przekazaniu księgi uczestniczyli także: wicedyrektor Instytutu Filozofii dr Paweł Wróblewski, kierujący Pracownią Badań Prognostycznych nad Przemianami Religijnymi, oraz Wołodymyr Balandiuk z Fundacji „Osnowa”.

źródło: UWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)