Aktualności
Sprawy nauki
26 Października
Paulina Peda, fot. Patryk Pyrlik
Opublikowano: 2022-10-26

„Śląskie Diamenty” i nowa hala w AWF Katowice

Pół miliona zł otrzymała Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach na realizację programu „Śląskie Diamenty”, którego celem jest precyzyjna diagnostyka lekarska młodych sportowców. Wezmą w nim udział przedstawiciele takich dyscyplin, jak: pływanie, szermierka, lekkoatletyka, judo, kajakarstwo, biathlon czy boks.

„Śląskie Diamenty” to program pilotażowy stworzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Obejmuje badania i diagnostykę przede wszystkim juniorów młodszych i starszych aż po wiek młodzieżowca. W praktyce są to kompleksowe badania laboratoryjne, ortopedyczne, wydolnościowe, kardiologiczne, siły i mocy. Przeprowadzą je renomowani specjaliści.

Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie poznać deficyty naszych organizmów, które podczas zawodów i treningów mocno się eksploatują. Dokładna analiza pozwoli nie tylko na uniknięcie kontuzji, ale w porę wykaże, czy nie dzieje się z nami coś złego. A tragiczne przypadki w sporcie zawodowym przecież nie raz się zdarzały. Zatem te badania ratują zdrowie, a nieraz także życie – przekonuje Paulina Peda, jedna z najbardziej utalentowanych pływaczek ostatnich lat, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Przedsięwzięcie będzie realizowane przez KS AZS AWF Katowice na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Uczelnia otrzymała na ten cel 500 tys. zł. Dzięki tym środkom w programie weźmie udział dwustu sportowców, głównie medalistów mistrzostw Polski w dyscyplinach olimpijskich, które przynoszą Województwu Śląskiemu najwięcej medali: pływaniu, szermierce, lekkoatletyce, judo, kajakarstwie, biathlonie czy boksie.

Prowadzimy w ten sposób transfer wiedzy do sportu. Posiadamy siedem zespołów badawczych i 19 laboratoriów – wylicza prof. Grzegorz Juras, rektor AWF.

Uczelnia zamierza także powiększyć swoją infrastrukturę o nowoczesną halę lekkoatletyczną ze strzelnicą sportową i stadionem lekkoatletycznym. Obiekt miałby powstać przy ul. Zgrzebnioka. Jego budowa pochłonie 170 mln zł, z czego 18 mln zł przekaże samorząd województwa. Hala służyć będzie nie tylko uczelni, ale całemu środowisku sportowemu na Śląsku. Umożliwi starania o kolejne duże imprezy, które staną się wizytówką Katowic jako stolicy lekkiej atletyki.

W tym roku po raz pierwszy w historii gościliśmy na Stadionie Śląskim Diamentową Ligę, w roku ubiegłym organizowaliśmy cztery prestiżowe imprezy na czele z Drużynowymi Mistrzostwami Europy, podczas których biało-czerwoni sięgnęli po złoty medal. Królowa sportu czuje się u nas wyśmienicie, znalazła tu swój dom, naszymi ambasadorami są mistrzowie sportowych aren, zdobywający krążki z najcenniejszego kruszcu na olimpiadach – przekonuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

MK, źródło: www.slaskie.pl

Dyskusja (0 komentarzy)