Aktualności
Sprawy nauki
22 Lutego
Źródło: www.paxbyzantinoslava.com
Opublikowano: 2022-02-22

Slawista z UJ pokieruje siecią Pax Byzantino-Slava

Dr hab. Maciej Czerwiński, dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, został wybrany na kierownika sieci naukowej Pax Byzantino-Slava. Na czele organizacji zrzeszającej niemal trzydzieści instytucji naukowych będzie stał przez najbliższe dwa lata.

Celem sieci jest bliska współpraca naukowców, specjalistów z poszczególnych ośrodków, wymiana myśli, tworzenie wspólnych programów badawczych. W statucie podkreślono szczególnie wspólne wysiłki badawcze w domenie wartości kulturowych i duchowych ucieleśnianych przez koncept Pax Byzantino-Slava. Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączył do organizacji w 2015 roku. Teraz na dwa lata przejmuje przewodnictwo nad siecią, do której należy 29 instytucji naukowych z Bułgarii, Gruzji, Grecji, Włoch, Litwy, Czarnogóry, Serbii, Słowacji, Hiszpanii, Macedonii Północnej, Federacji Rosyjskiej i Polski. Wśród krajowych członków, oprócz IFS UJ, są także: Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo- Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana Uniwersytetu Łódzkiego i Akademia Supraska.

Prof. Maciej Czerwiński jest absolwentem filologii słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (2000). W orbicie jego zainteresowań naukowych są m.in.: Dalmacja w literaturze i kulturze w XX wieku (kontekst śródziemnomorski, związki włosko-chorwackie) oraz związki polsko-chorwackie na przestrzeni dziejów. Jest autorem krótkich form prozatorskich i poezji, które były publikowane w takich czasopismach jak: „Odra”, „Lampa”, „Salwator i Świat”. Zasiada w Komisji Kultury Słowian Polskiej Akademii Umiejętności oraz Komisji Etnolingwistycznej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów. Prowadził wykłady w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Niemczech, Serbii, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech.

MK, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)