Aktualności
05 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-05

Socjologowie z Białegostoku badają życie w czasie pandemii

Jak podczas pandemii wygląda nasz dzień? Jak wyglądają nasze relacje z innymi ludźmi? Chcą to zbadać naukowcy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, realizujący projekt „Pandemia Stories PL”.

Badania będą prowadzić dr Katarzyna Sztop-Rutkowska oraz dr Maciej Białous. Ich zdaniem sytuacja pandemii i będącej jej konsekwencją kwarantanny jest wyjątkowa, bo prowadzi do nagłej, niespodziewanej i głębokiej zmiany społecznej.

– Jako socjologowie wiemy, że taka sytuacja jest ważnym wyzwaniem badawczym. W ciągu kilku dni od rozpoczęcia oficjalnego stanu zagrożenia epidemiologicznego rozpoczęliśmy więc projekt badań jakościowych. Zbieramy tzw. dokumenty osobiste czyli opowieści, zdjęcia, filmy, które dokumentują zmiany zachodzące w życiu codziennym Polaków. Jest to badanie w nurcie socjologii humanistycznej, gdzie w indywidualnych historiach szuka się społecznych wzorów zachowań, konstruktów myślowych czy elementów kultury – wyjaśnia dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Socjologowie zachęcają do udziału w projekcie wszystkich, którzy chcieliby podzielić się informacjami o tym, jak wygląda ich życie w okresie pandemii. Odpowiedzi zbierane są online, zarówno przez profil na Facebooku, jak i mejlowo (pandemiastories@gmail.com). Badacze przygotowali listę pytań:

1. Jak wygląda teraz mój dzień? #dzień
2. Jak teraz pracuję? #praca
3. Jak wyglądają moje kontakty z dalszą rodziną i znajomymi? #kontakty
4. Jak wyglądają moje relacje z osobami, z którymi obecnie mieszkam? #dom
5. Jak robię teraz zakupy? #zakupy
6. Jak spędzam czas wolny? #czas wolny
7. Czym dla mnie jest czas pandemii? #pandemia

W badania zaangażowany jest Instytut Socjologii UwB, a także Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”. Realizatorzy projektu nawiązali współpracę naukową z zespołem socjologów pod kierownictwem prof. Marka Krajewskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)